Babiš převede Agrofert do svěřenského fondu

ZÁKON O STŘETU ZÁJMŮ

Babiš převede Agrofert do svěřenského fonduNOVÉ
Vicepremiér Andrej Babiš (ANO). Foto: Foto: Jan Zatorsky, ECHO24.cz
Domov

Echo24

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) převede Agrofert do svěřenského fondu. S odkazem na své informace to uvedl server Seznam Zprávy. Babiš už ve středu večer uvedl, že se své společnosti zbaví do konce ledna, dosud však nebylo jasné jakou formou.

Babiš se pro převedení Agrofertu rozhodl jen těsně před tím, než bude Poslanecká sněmovna znovu hlasovat o novele zákona o střetu zájmů. Takzvaný „lex Babiš“ má omezit podnikání členů vlády, zakáže jim rovněž vlastnit velká média. Novela se do sněmovny vrátila poté, co ji v prosinci vetoval prezident Miloš Zeman.

Podle informací serveru Seznam Zprávy chce Babiš Agrofert převést do svěřenského fondu ještě před lednovým hlasováním sněmovny. Údajně tak chce učinit proto, aby svou firmu nepoškozoval. Pokud totiž novela zákona o střetu zájmů vstoupí v platnost, Babiš by sice mohl Agrofert i nadále vlastnit, firma by však přišla o nárok na některé dotace a nesměla by se účastnit veřejných soutěží.

Redakce Echo24.cz kontaktovala mluvčího Agrofertu Karla Hanzelku s žádostí o více informací, dočkala se však pouze strohého vyjádření. "Toho nemohu komentovat, musíme počkat, až k tomu vydá nějaké prohlášení Andrej Babiš," uvedl.

Po převedení Babiš přestane být vlastníkem majetku a jmenuje správce, který se o něj bude starat. Babiš by pak na tohoto správce dohlížel.

Babiš o převedení své firmy mluvil několikrát v minulosti, naposledy ve středečním vysílání České televize. Babiš uvedl, že se chce zbavit Agrofertu a také fondu Hartenberg do konce ledna. Až do čtvrtka však nebylo jasné jakou formou.

Čtěte také: Zbavím se Agrofertu i Hartenbergu do konce ledna, řekl Babiš