Zemanův vzkaz Babišovi: zváží rezignaci ministryně Válkové

Prezidentova klička

Zemanův vzkaz Babišovi: zváží rezignaci ministryně VálkovéAKTUALIZOVÁNO
Helena Válková má odejít k prvnímu březnu Foto: ANO
1
Domov

Echo24

Prezident Miloš Zeman zváží, zda přijme rezignaci ministryně spravedlnosti Heleny Válkové. Připomněl, že ji může odmítnout. Před rozhodnutím se chce sejít s kandidátem na post ministra Robertem Pelikánem a se šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem, který Pelikána navrhl. Řekl to novinářům během návštěvy Spojených arabských emirátů. Babiš ČTK z Vídně napsal, že mu Zeman potvrdil, že bude respektovat koaliční dohodu. O tom, že se chce s Pelikánem sejít, prezident šéfa ANO prý informoval už v pondělí.

Zeman uvedl, že ho demise Válkové překvapila, protože dlouho říkala, že chce ve své práci pokračovat. Při svém vyjádření poznamenal, že prezident může rezignaci ministryně odmítnout. 

Válková, která podala demisi v úterý, dlouhodobě čelila kritice kvůli skluzu legislativních prací i své personální politice. Opozice ale poukazuje na to, že za současný stav resortu nese odpovědnost i první náměstek Válkové Pelikán. 

„Ano, prezident se chce potkat s panem Pelikánem. O tom mě v pondělí informoval. Je to jeho právo. Zároveň mi potvrdil, že bude respektovat koaliční dohodu,“ sdělil ČTK Babiš.

Čtěte také: Helena Válková rezignuje k 1. březnu, oznámil Babiš

Sobotka: Prezident by měl respektovat přání Válkové

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) míní, že by Zeman měl respektovat rozhodnutí Válkové skončit. 

„Především je to rozhodnutí paní ministryně Válkové, která už nechce dále vykonávat funkci ministryně spravedlnosti, a v takovémto případě by prezident republiky měl respektovat rozhodnutí ministra. Myslím si, že nelze proti vůli ministra nutit k tomu, aby setrvával v úřadě, který nechce zastávat,“ řekl ČTK ministerský předseda. V minulosti podle něj v podobných případech vždy prezident vyhověl přání ministra. Nepočítá s tím, že by se kvůli tomu měl se Zemanem sejít. 

„Nemyslím, že by mi příslušelo se k tomu vyjadřovat,“ komentoval to pro ČTK Pelikán.

Čtěte také: ANO tlačilo na demisi Válkové. Rezignaci sepsali bez ní