František jako první papež stanul na půdě Arabského poloostrova. Objal imáma

Papež v Emirátech

František jako první papež stanul na půdě Arabského poloostrova. Objal imámaaktualizováno 1
Svět

Echo24

Papež František dnes přicestoval do Spojených arabských emirátů. Jako první hlava římskokatolické církve tak stanul na půdě Arabského poloostrova, kde se zrodil islám. František od nástupu do funkce před téměř šesti lety vyzývá k dialogu mezi islámem a křesťanstvím.

Letadlo, na jehož palubě papež cestoval, přistálo v hlavním městě Abú Zabí krátce před 22:00 místního času (19:00 SEČ). Papeže po přistání přivítal korunní princ emirátu Abú Zabí šajch Muhammad bin Zajd Nahaján. Za jeho doprovodu se František setkal s velkým imámem egyptské mešity Al-Azhar šajchem Ahmadem Tajibem, považovaným za hlavu sunnitského islámu, kterého objal.

František v pondělí navštíví Velkou mešitu v Abú Zabí a zúčastní se soukromé schůzky s muslimskou radou starších. Zavítá i na mezicírkevní setkání v Abú Zabí, kde bude jednat se sunnitskými představiteli.

Duchovním otcem setkání je šajch Ahmad Tajib. Papež v předvečer své cesty označil Tajiba za svého „přítele a drahého bratra“ a ocenil jeho odvahu svolat toto setkání, napsala agentura AP.

V úterý pontifex odslouží v Zajdově sportovním středisku mši, na níž se očekává zhruba 135 000 lidí. Na programu má také návštěvu kostela sv. Josefa.

Spojené arabské emiráty jsou islámskou zemí, kterou však podle Vatikánu obývá také zhruba milion katolíků. Na rozdíl od jiných států zde mohou křesťané svou víru volně praktikovat.

Papež František před odletem do SAE vyzval válčící strany v Jemenu, aby dodržovaly mezinárodní dohody a zajistily dodávky potravin obyvatelům této země. SAE jsou součástí arabské koalice pod vedením Saúdské Arábie, která zasáhla do občanské války v Jemenu na straně jemenské vlády.

S napětím se očekává, zda se papež ke konfliktu v Jemenu vyjádří i přímo během své návštěvy. Podle agentury AP se nicméně předpokládá, že František se ve svých výrocích v SAE zaměří na náboženskou svobodu a bratrství.

Čtěte také: Papež míří poprvé na Arabský poloostrov, do emirátů. Většina křesťanů jsou tam asijští dělníci