Česká hra Kingdom Come dobývá USA. Patří mezi 30 nejlepších projektů
ÚSPĚCH
Česká historická hra Kingdom Come se dostala mezi TOP 30 nejvyhledávanějších projektů americké internetové služby Kickstarter. Dokázala na jeho stránkách vybrat přes 35 miliónů korun.
Projekt nové počítačové hry ze středověkého prostředí, založený na české historii 15. století, bojoval o přežití. Vydavatelé se ho totiž rozhodli nepodpořit. Hra byla podle nich příliš realistická, chyběli draci a magie. Obávali se, že by většině hráčů nepřipadala atraktivní.
Hlavní investor Zdeněk Bakala (majitel společnosti Economia, a.s., pod kterou patří např. Hospodářské noviny), který je také spolumajitelem společnosti Prague Game Studios, dal proto hře podmínku. Musela vybrat 300 000 liber a ukázat tak, že hráči mají o hru skutečný zájem. Tvůrci z českého studia Warhorse proto umístili svůj projekt na webový portál, který zajišťuje tzv. crowdfunding neboli hromadné financování. Potřebnou částku ale vybrali během prvních 36 hodin.
"Nejprve jsme chtěli podepsat smlouvu s vydavatelem, nakonec jsme se rozhodli získat 300 000 liber od fanoušků. Získali jsme mnohem víc a teď už nás kontaktují vydavatelé sami," sdělil pro ECHO24.cz Jiří Rýdl, manažer společnosti Warhorse Studios. Kampaň hry na Kickstarteru skončila 20. února. Do této doby na ni přispělo přes 35 tisíc fanoušků, a to celkem 1 106 351 britských liber. "Peníze od hráčů využijeme na přidání nových herních principů a úkolů, vylepšení některých herních prvků a v neposlední řadě na speciální dárky pro podporovatele," řekl Rýdl. Fanoušci se tak mohou těšit na hratelnou ženskou postavu, turnajový mód, hudbu nahranou přímo symfonickým orchestrem či výukové lekce boje s mečem. Plná hra Kingdom Come: Deliverance vyjde na konci roku 2015.
Americký Kickstarter je internetová služba pro nadějné projekty, kam mohou jejich fanoušci finančně přispívat a dát tak nápadu reálnou podobu. Ten se lidem musí líbit natolik, že jsou ochotni za něj zaplatit předem. Společnost už překročila Atlantik, v Evropě se ale zatím dostala pouze do Británie. K březnu roku 2014 oslavila významný mezník. Přispěvatelé novým projektům poskytli už přes miliardu dolarů.
Podle infografiky, kterou webový portál vytvořil ke svému slavnému jubileu, přispívají na nápadité projekty lidé z 224 zemí světa, mezi nimi s oblibou i Češi. Ti poslali na americký Kickstarter už přes milion dolarů.
Služby pro crowdfunding vznikají i v České republice a umožňují kreativcům, designerům, vývojářům, umělcům, ale třeba také snílkům, realizovat dobré nápady. Nemají zatím takové obraty jako světový Kickstarter. Pro české a slovenské projekty jsou ale skvělým začátkem. Patří mezi ně např. Fondomat, Nakopni.Mě, pozdější Hithit a nejnovější webový portál Startovač.cz.