Zeman plánuje setkání s šéfem Huawei, padlo na Hradě při jednání s velvyslancem Číny

Aféra Huawei

Zeman plánuje setkání s šéfem Huawei, padlo na Hradě při jednání s velvyslancem ČínyAKTUALIZOVÁNO
Schůzka s představiteli Huawei Foto:

Foto: Twitter J. Ovčáčka

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Miloš Zeman ve čtvrtek na Pražském hradě přijal čínského velvyslance v České republice Čang Ťien-mina a dva vysoce postavené představitele společnosti Huawei. Na setkání se hovořilo o otázce bezpečnosti, investicích firmy v tuzemsku, ale také o záměru uspořádat schůzku českého prezidenta s generálním ředitelem společnosti. Před výrobky čínských firem Huawei a ZTE v prosinci varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), podle něhož představují bezpečnostní riziko. Vzápětí se kolem kauzy Huawei rozproudila intenzivní, zčásti emotivní diskuze. 

Za prezidentem kromě velvyslance přišli i James Li, člen dozorčí rady a prezident Huawei pro evropský region, a Xi Peng, prezident Huawei Enterprise Business pro země střední a východní Evropy a Skandinávie.

„Zástupci společnosti Huawei informovali prezidenta republiky o současném stavu investičních aktivit a dalších plánech do budoucna,“ uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. V otázce kybernetické bezpečnosti zástupci společnosti Huawei podle Hradu deklarovali, že dodržují příslušné standardy. „Tématem byla i nadcházejí dubnová cesta prezidenta republiky do ČLR. Prezident republiky plánuje v rámci programu návštěvy také setkání s generálním ředitelem společnosti Huawei,“ doplnil ještě mluvčí.

Deník Echo24 se ho také zeptal, o jaké investiční aktivity společnosti se jedná. „Takovou otázku nemohu komentovat, jde o záležitost společnosti Huawei,“ odpověděl Ovčáček. 

Petříček nechtěl setkání komentovat

Miloš Zeman jen o den dříve, ve středu, konzultoval zahraniční politiku České republiky společně s předsedy obou komor parlamentu Jaroslavem Kuberou (ODS) a Radkem Vondráčkem (ANO) a také s několika ministry, především šéfem resortu zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD). Ten však na otázku, zda o čtvrteční schůzce na Hradě věděl, nechtěl reagovat. Nemám důvod v této věci cokoliv komentovat,“ napsal v odpovědi pro Echo24. „S panem prezidentem jsme si své postoje vyjasnili na včerejší schůzce a já považuji záležitost z mé strany za uzavřenou. Vláda v záležitosti kyberneticke bezpečnosti zaujala jasné stanovisko, což považuji za zásadní,“ dodal. 

Premiér Andrej Babiš krátce po varování NÚKIB nařídil, aby se úřad vlády zbavil mobilů od firmy Huawei, stejně se rozhodla také ministerstva průmyslu či zdravotnictví. Kvůli případu se premiér 23. prosince sešel s čínským velvyslancem, a 25. ledna na Světovém ekonomickém fóru v Davosu také s předsedou představenstva firmy Huawei. Po schůzce Babiš řekl, že Česko zahájilo analýzu rizik kritické infrastruktury.

Deník Echo24 se obrátil také na Kuberu s Vondráčkem, a to se stejnou otázkou, jaká směřovala na ministra zahraničí.

Kauza Huawei  

NÚKIB před používáním hardwaru i softwaru čínských společností Huawei a ZTE varoval před Vánocemi. Huawei se proti varování úřadu ohradila, český prezident Miloš Zeman ho zlehčoval a varoval před možnou ekonomickou odvetou Číny vůči českým firmám. Bezpečnostní výhrady vůči Huawei zaznívají také v některých dalších evropských zemích i ve Spojených státech.

Firma Huawei označuje obavy za nepodložené. Čínský výrobce v oblasti telekomunikací je připraven umožnit zahraničním představitelům návštěvu svých zařízení pro vývoj produktů, uvedl minulý týden předseda představenstva Huawei Liang Chua.

Záležitost s čínskou stranou z pohledu České republiky řešil zejména Petříček. Zeman ho ve středu za jeho postup pochválil. Prezident přitom v minulosti Petříčka opakovaně kritizoval. „Pan prezident ocenil ministra zahraničí, jak jednal s velvyslancem, že zklidnil situaci,“ řekl novinářům po schůzce nejvyšších ústavních činitelů předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO). Petříček se sešel s čínským velvyslancem na počátku ledna.

Čtěte také: ARD: Německé bezpečnostní úřady jsou jednoznačně proti tomu, aby Huawei budoval 5G síť

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články