Benešovy dekrety nepustí k majetku mnichy ani rytíře

Zpráva pozemkového úřadu

Benešovy dekrety nepustí k majetku mnichy ani rytířeEXKLUZIVNĚ
Broumovský klášter Foto: ČTK
1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Benediktinští mniši z Broumova, řády německých i maltézských rytířů, cisterciácká opatství v Oseku a Vyšším Brodě nebo premonstráti z Teplé. Ti všichni zřejmě nepochodí se svými žádostmi o vydání majetku u Státního pozemkového úřadu. Jak vyplývá z materiálu, který má deník ECHO24.cz exkluzivně k dispozici, úředníci prokázali, že na majetek řádů byly vydány ještě před 25. únorem 1948 konfiskační vyhlášky. Řády tak mohou přijít o miliardy.

„K dnešnímu dni máme za prokázané, že byly vydány konfiskační vyhlášky a výměry na majetek Benediktinů v Broumově, Cisterciáky ve Vyšším Brodě, Maltézské rytíře, Německé rytíře, tepelské premonstráty,“ píše se v dokumentu, který vznikl jako informace o provádění majetkového vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi koncem června.

„Pokud jde o požadované majetky těchto subjektů, bude ústředí SPÚ instruovat jednotlivé krajské pozemkové úřady, jež rozhodují o vydání jako nezávislý správní orgán, aby nebyl vydán,“ dodává se v materiálu.

V tabulce, která udává, že zmíněné řády a opatství požadují na státu téměř tři tisícovky pozemků, se oproti původnímu výčtu píše ještě o Cisterciáckém opatství Osek. Zatím neexistuje seznam, jakých všech pozemků by se nevydání týkalo, už dnes je ale jasné, že například maltézští rytíři by nedosáhli na miliardové pozemky na okraji Prahy v obci Březiněves.

Němečtí rytíři: „Možnost soudu a žalob samozřejmě nadále platí, na tom se nic nezměnilo. Nejdříve si ale počkáme na konečné rozhodnutí. A poté budeme zřejmě postupovat společně s ostatními řády, kterých se to týká. Aby ten postup měl větší váhu.“

U všech zmíněných subjektů nalezli dle zprávy lidé z pozemkového úřadu konfiskace podle takzvaných Benešových dekretů. A pokud stát zabavil církvím majetek ještě před 25. únorem 1948, nemusel by ho vracet.

„Státní pozemkový úřad se obracel na celou řadu archivů a získal velké množství materiálů, které dal k dispozici krajským pozemkovým úřadům. Bude na nich, aby se tím probraly a vyhodnotily to. Rozhodnou samozřejmě ony, my je nemůžeme nijak ovlivňovat. Ale pokud požádají centrálu o stanovisko, tak se k tomu vyjádříme. A vyjádříme se na základě dokumentů, z nichž některé mluví pro nevydání,“ reaguje náměstek úřadu Vojtěch Weis, který má majetková vyrovnání na starost.

Přijdou žaloby, řády budou zřejmě postupovat jednotně

Přesto, že úřad našel doklady o konfiskacích, což by automaticky znamenalo stopku pro vydávání majetku, rozhodovat se ještě může řadu měsíců. Zjednodušeně: s výše zmíněnými subjekty úřad neuzavřel dohodu o vydání a žádosti proto přešly do správního řízení. V něm mají krajské pobočky na rozhodnutí půl roku, u složitějších případů se počítá dokonce s roční lhůtou.

Teprve poté mohou duchovní rozhodnutí úřadu napadnout u soudu. O tom už dříve mluvila třeba advokátka broumovských mnichů. A řády s touto možností nadále počítají.

„Možnost soudu a žalob samozřejmě nadále platí, na tom se nic nezměnilo. Nejdříve si ale počkáme na konečné rozhodnutí. A poté budeme zřejmě postupovat společně s ostatními řády, kterých se to týká. Aby ten postup měl větší váhu,“ prozradil deníku ECHO24.cz páter Metoděj Hofman, kněz na Bouzově a vikář velmistra pro restituce u německých rytířů. Pro řády by prý bylo lepší, kdyby jejich případné spory se státem rozhodl s konečnou platností soud.

O hrozícím riziku žalob ví i Státní pozemkový úřad. Podle Weise je to logické: „Samozřejmě to nelze vyloučit, protože je to jejich právoplatný nárok. My s tím počítáme, ale snažíme se postupovat tak, aby k žalobám nebyl žádný důvod.“

Sdílet:

Hlavní zprávy