1 Zpráva pozemkového úřadu

Benešovy dekrety nepustí k majetku mnichy ani rytíře

EXKLUZIVNĚ

Benediktinští mniši z Broumova, řády německých i maltézských rytířů, cisterciácká opatství v Oseku a Vyšším Brodě nebo premonstráti z Teplé. Ti všichni zřejmě nepochodí se svými žádostmi o vydání majetku u Státního pozemkového úřadu. Jak vyplývá z materiálu, který má deník ECHO24.cz exkluzivně k dispozici, úředníci prokázali, že na majetek řádů byly vydány ještě před 25. únorem 1948 konfiskační vyhlášky. Řády tak mohou přijít o miliardy.

„K dnešnímu dni máme za prokázané, že byly vydány konfiskační vyhlášky a výměry na majetek Benediktinů v Broumově, Cisterciáky ve Vyšším Brodě, Maltézské rytíře, Německé rytíře, tepelské premonstráty,“ píše se v dokumentu, který vznikl jako informace o provádění majetkového vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi koncem června.

„Pokud jde o požadované majetky těchto subjektů, bude ústředí SPÚ instruovat jednotlivé krajské pozemkové úřady, jež rozhodují o vydání jako nezávislý správní orgán, aby nebyl vydán,“ dodává se v materiálu.

V tabulce, která udává, že zmíněné řády a opatství požadují na státu téměř tři tisícovky pozemků, se oproti původnímu výčtu píše ještě o Cisterciáckém opatství Osek. Zatím neexistuje seznam, jakých všech pozemků by se nevydání týkalo, už dnes je ale jasné, že například maltézští rytíři by nedosáhli na miliardové pozemky na okraji Prahy v obci Březiněves.

Němečtí rytíři: „Možnost soudu a žalob samozřejmě nadále platí, na tom se nic nezměnilo. Nejdříve si ale počkáme na konečné rozhodnutí. A poté budeme zřejmě postupovat společně s ostatními řády, kterých se to týká. Aby ten postup měl větší váhu.“

U všech zmíněných subjektů nalezli dle zprávy lidé z pozemkového úřadu konfiskace podle takzvaných Benešových dekretů. A pokud stát zabavil církvím majetek ještě před 25. únorem 1948, nemusel by ho vracet.

„Státní pozemkový úřad se obracel na celou řadu archivů a získal velké množství materiálů, které dal k dispozici krajským pozemkovým úřadům. Bude na nich, aby se tím probraly a vyhodnotily to. Rozhodnou samozřejmě ony, my je nemůžeme nijak ovlivňovat. Ale pokud požádají centrálu o stanovisko, tak se k tomu vyjádříme. A vyjádříme se na základě dokumentů, z nichž některé mluví pro nevydání,“ reaguje náměstek úřadu Vojtěch Weis, který má majetková vyrovnání na starost.

Přijdou žaloby, řády budou zřejmě postupovat jednotně

Přesto, že úřad našel doklady o konfiskacích, což by automaticky znamenalo stopku pro vydávání majetku, rozhodovat se ještě může řadu měsíců. Zjednodušeně: s výše zmíněnými subjekty úřad neuzavřel dohodu o vydání a žádosti proto přešly do správního řízení. V něm mají krajské pobočky na rozhodnutí půl roku, u složitějších případů se počítá dokonce s roční lhůtou.

Teprve poté mohou duchovní rozhodnutí úřadu napadnout u soudu. O tom už dříve mluvila třeba advokátka broumovských mnichů. A řády s touto možností nadále počítají.

„Možnost soudu a žalob samozřejmě nadále platí, na tom se nic nezměnilo. Nejdříve si ale počkáme na konečné rozhodnutí. A poté budeme zřejmě postupovat společně s ostatními řády, kterých se to týká. Aby ten postup měl větší váhu,“ prozradil deníku ECHO24.cz páter Metoděj Hofman, kněz na Bouzově a vikář velmistra pro restituce u německých rytířů. Pro řády by prý bylo lepší, kdyby jejich případné spory se státem rozhodl s konečnou platností soud.

O hrozícím riziku žalob ví i Státní pozemkový úřad. Podle Weise je to logické: „Samozřejmě to nelze vyloučit, protože je to jejich právoplatný nárok. My s tím počítáme, ale snažíme se postupovat tak, aby k žalobám nebyl žádný důvod.“


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.