Kdo je Theresa Mayová, nastupující premiérka Velké Británie?

PROFIL THERESY MAYOVÉ

Kdo je Theresa Mayová, nastupující premiérka Velké Británie?NOVÉ
Theresa Mayová. Foto: FOTO: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Nová předsedkyně Konzervativní strany Theresa Mayová (59) a dosavadní ministryně vnitra se ve středu po odstupujícím Davidu Cameronovi ujme funkce premiérky Velké Británie. Kdo je tato žena, která bude srovnávána s Margaret Thatcherovou a která si potrpí na extravagantní boty?

- Ministryní vnitra byla Theresa Mayová od května 2010, ve funkci zůstala i po loňských volbách. Hned první měsíc ve funkci prošla po střelbě v hrabství Cumbria, při které zahynulo 13 lidí, první vážnou zatěžkávací zkouškou. V srpnu 2011 musela čelit nejhoršímu pouličnímu násilí od 80. let v Londýně a v uplynulých letech se potýkala převážně s migrační krizí. Na jednáních vždy hájila politiku své vlády, která byla proti rozdělení uprchlíků do zemí unie podle kvót. Kritiku unijních představitelů loni vyvolaly její výroky, že běženci zachycení na moři by měli být vraceni zpět i proti své vůli.

- Byla pro členství v EU, ale držela se stranou kampaně. Nyní opakovaně prohlásila, že výsledek plebiscitu je jasný a že brexit je nevyhnutelný. Rovněž odmítla výzvy k uspořádání nového referenda. Její spolupracovník Chris Grayling uvedl, že Mayová nehodlá se zahájením výstupových rozhovorů s Evropskou unií spěchat, nejprve se na ně chce připravit.

- Podle ministra obrany Michaela Fallona nechce Mayová vypsat předčasné volby a hodlá pokračovat ve vládě konzervativců až do řádných voleb, které budou v roce 2020.

- Prohlásila také, že Británie musí snížit imigraci, ale stanovovat pro to nějaká časová vymezení by nebylo prospěšné.

- Narodila se 1. října 1956 ve městě Eastbourne v hrabství Východní Sussex na jihovýchodě Anglie. V Oxfordu vystudovala geografii a v 70. a 80. letech pracovala ve finančnictví, například v centrální bance. V letech 1986 až 1994 byla členkou městské rady v jednom z londýnských obvodů.

- V roce 1997 byla zvolena do parlamentu, v letech 2002 až 2003 byla jako první žena v historii výkonnou předsedkyní Konzervativní strany. Byla členkou několika stínových vlád konzervativců a v květnu 2010 se stala ministryní vnitra a pro záležitosti žen a rovné příležitosti. Od roku 2012 byla už jen ministryní vnitra. Při nástupu do funkce ji britský tisk častoval přívlastky jako vyrovnaná nebo bystrá.

- Mayová, kterou 11. července vedení Konzervativní strany formálně prohlásilo za svou novou předsedkyni, se stane po Margaret Thatcherové druhou premiérkou v dějinách Británie.

- Na veřejnosti se prezentuje podobným stylem oblékání jako Thatcherová, potrpí si však na extravagantní obuv.

- Mayová je od roku 1980 vdaná, děti nemá.

Čtěte také: Mayová: S brexitem spěchat nebudeme, předčasné volby nechceme

Čtěte také: Cameron ve středu odstoupí, premiérský úřad převezme Mayová

Sdílet:

Hlavní zprávy

svet
×

Podobné články