Své hosty neposílejte na oběd k sousedům, řekl Zeman Merkelové

Miloš Zeman z Lán

Své hosty neposílejte na oběd k sousedům, řekl Zeman MerkelovéAKTUALIZOVÁNO
Miloš Zeman poskytl rozhovor pro Frekvenci 1 v Lánech. Foto: Foto: Twitter / Jiří Ovčáček / @PREZIDENTmluvci
Domov

ly Echo24

Prezident Miloš Zeman podle svých slov kancléřce Angele Merkelové naznačil, že uprchlíky nemá posílat do Česka na „oběd“. V rozhovoru pro Frekvenci 1 z Lán hovořil o čtvrteční návštěvě německé kancléřky, kdy prý diskutovali právě především o uprchlické krizi. Do Německa vzkázal, že by bylo nejlepší uzavřít hranice Evropské unie.

„Na rozdíl od jiných politiků, kteří se vyhýbali tématu migrace, já jsem kancléřce při setkání jako téměř první větu řekl: Když si někoho pozvete domů, tak ho také neposíláte na oběd k sousedům,“ řekl Zeman v rozhovoru pro Frekvenci 1. „Byla to narážka na to, že si nejdřív pozvali migranty a pak je pomocí přerozdělovacích kvót chtěli rozmístit mimo Německo,“ dodal prezident.

Kancléřka se podle něj usmála a řekla, že je to nutné pro vyrovnání se s uprchlickou vlnou. Zeman na to prý odvětil: „Nejlépe se s uprchlickou vlnou vyrovnáme, když zavřeme hranice EU.“ Prezident znovu zopakoval, že podporuje stanovisko Visegrádské skupiny a uprchlíky by nepřijímal, kvóty pak považuje za „naprostý nesmysl“.

Miloš Zeman souhlasí s premiérem Bohuslavem Sobotkou, že je potřeba společná evropská armáda. Nesouhlasí tak s výrokem bývalého ministra spravedlnosti Pavla Blažka z ODS, který se v nedělních Otázkách Václava Moravce obával, že by se jednalo spíše o německou armádu.

Prezident také mluvil o říjnových krajských a senátních volbách, podle svých slov nehodlá veřejně podpořit žádného z kandidátů. Výjimku prý udělal při projevu v Lidicích, kde varoval před Dělnickou stranou sociální spravedlnosti, která je podle něj neonacistická. Kvůli tomu také vyzývá k co největší volební účasti: „Kdo nevolí, ten volí, ale neví o tom.“

Zeman svou případnou druhou kandidaturu na prezidenta oznámí v březnu. Pokud by se rozhodl kandidovat, nepůjde prý do žádné kampaně. „Voliči by měli posuzovat mou práci v uplynulých pěti letech, i když mnozí budou říkat, že by to dělali lépe,“ řekl současný prezident.

Konvička stejný jako Ztohoven

Samozřejmě došlo i na akci Martina Konvičky, který najel jako falešný bojovník Islámského státu minulý týden na Staroměstské náměstí. „Tady musím souhlasit s premiérem Sobotkou. Pan Konvička se prokázal jako naprostý magor,“ řekl Zeman s tím, že proti Konvičkově kritice islámu nic nemá. Konvičkovy falešné bojovníky IS však srovnal ke svým zarytým nepřátelům – aktivistům ze skupiny Ztohoven. Ti podle něj způsobili stejnou paniku, když se nabourali do pořadu Panorama na České televizi a odvysílali falešný jaderný výbuch.

Na dotaz o vysokých platech politiků odpovídal Zeman zpočátku jen vágně. Pak ale naznačil, že někteří politici by spíš měli na svůj plat doplácet. „Pokud chcete můj subjektivní názor, tak doplácet by měl třeba pan Laudát z TOP 09,“ vyjádřil se konkrétněji Zeman

Čtěte také: Německý historik vrací medaili za zásluhy. Důvod: dostal ji i Zeman