1 Tvrdá pravidla

Svědci Jehovovi týrají ženy. Bývalá členka promluvila

, NOVÉ

Studentka a bývalá členka církve Svědků Jehovových odsoudila v silném projevu ke svým spolužákům tuto náboženskou společnost, z níž před nedávnem sama odešla. Svědci Jehovovi podle ní ponižují ženy, čehož prý byla sama svědkem.

Zadržovala slzy a vzpomínala na své osobní zkušenosti z doby, kdy byla všemi lidmi okolo, včetně svého otce, přesvědčována, že na konci všeho přijde apokalypsa. Svým spolužákům chtěla nastínit, jak hrozným způsobem je v této církvi, rozšířené po celém světě, zacházeno s ženami. Hierarchie je jasně daná a ženy mají nižší postavení než muži, píše The Independent.

„Ženy v církvi nemohou poučovat muže. Nemůžou ani mluvit před muži na pódiu, jak to dělám teď já,“ řekla studentka. „Také nemohou zpochybňovat jakékoliv rozhodnutí muže. Je to urážka na cti.“

Studentka hovořila i o osudech dalších členek církve, jež si ale přály zůstat v anonymitě. Jedna z nich (označená jako Jane) byla údajně vyslýchána církevními představiteli poté, co byla znásilněna v práci. Řekli jí, že muž je „jen člověk“ a příliš ho pokoušela svým vzhledem. Aby jí mohlo být odpuštěno a nebyla vyloučena, byla Jane nucena oblékat se konzervativně, opustit svou práci a stáhnout veškerá obvinění vůči násilníkovi.

Další z žen (označená jako Donna) byla údajně obtěžována mužem ve svém sboru, když byla ještě mladá dívka, ale nikomu nic neřekla, protože věděla, že by se tím nic nevyřešilo. Poté byla ve svém manželství po dobu 14 let fyzicky i psychicky zneužívána. Když šla požádat církev o pomoc, řekli jí, že je to její chyba a měla být lepší manželkou. Nakonec se Donna rozvedla, ale církev ji vyloučila a odtrhla i od jejích dětí, které dál zůstaly pod vlivem církve.

Již v minulosti vyplula na povrch různá tvrzení o umlčování obětí sexuálního zneužití uvnitř náboženské společnosti. Církev ale vždy jakákoli provinění rázně popřela. V roce 2015 nařídil kalifornský soud pobočce pod vedením Svědků Jehovových zaplatit pokutu 2,8 milionu dolarů za to, že neinformovala úřady o členu uvnitř shromáždění, který sexuálně zneužíval devítiletou dívku.

Studentka říká, že právě kvůli těmto praktikám už nechtěla být členkou církve. „Je to náboženství, které káže lásku a přijetí, ale realita je jiná. Láska a přijetí je zde k vidění pouze tehdy, pokud členové praktikují absolutní poslušnost a nezpochybňují nic z toho, co se zde učí,“ dodala pro The Independent.

Čtěte také: Malý jehovista může dostat krev, řekl soud. Navzdory rodičům

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.