1

Miloš Zeman 1989 versus Jiang Zeman 2016

Dvacátý pátý listopad 1989. Spolu s dalšími stovkami tisíc občanů Československa jsem nedbal mrazu a spolu s tátou zvonil klíči na masivní demonstraci proti komunistickému režimu země na Letenské pláni. Jedním z  řečníků toho dne byl i Miloš Zeman. Kritizoval stav československé ekonomiky, která vlivem 40 let řízení sovětským stylem neuvěřitelně utrpěla, a svůj projev zakončil touto větou: „Proto jako prognostik vidím jedinou cestu ke skutečně žádoucí budoucnosti. Tato cesta se jmenuje svobodné volby“.

I jeho vystoupení bylo davem přijato s nadšením a Zeman se tak u obyvatel zařadil mezi populární představitele sametové revoluce. Nepochybně se shodneme na tom, že vedle znovuzavedení demokracie západního typu a ekonomických reforem bylo zcela zásadní součástí změn z listopadu 1989 též znovunabytí plné suverenity země, což v první řadě znamenalo odchod sovětských vojsk z Československa a konec jakéhokoliv vlivu Moskvy na domácí i zahraniční politiku naší země.

Střih: současnost. Tentýž Miloš Zeman se dnes obklopuje lidmi jako je poradce Martin Nejedlý, spjatý s ruským Lukoilem, tentýž Miloš Zeman v loňském květnu udělal z Česka černou ovci, když se na rozdíl od ostatních západních politiků sešel 9. května s Putinem přímo v Kremlu. A byl to opět Miloš Zeman, kdo přivodil naší zemi další mezinárodně probíranou ostudu, když jako jediný z 28 hlav zemí EU navštívil loňského září vojenskou přehlídku v Pekingu, čímž sabotoval snahy o jednotný přístup Evropy k další nedemokratické velmoci, komunistické Číně. A je to opět Miloš Zeman, kdo má v rámci EU jeden z nejkritičtějších postojů k evropským sankcím vůči Moskvě a naopak v oblasti bezpečnostní politiky prosazuje nesmírně smířlivý postoj vůči Rusku. To, že Zeman zjevně čerpá informace i z kremelského televizního kanálu Russia Today, tuto smutnou skutečnost ještě umocňuje. Není pak divu, že i zahraniční média prezidenta ČR vykreslují jako spojence Moskvy a to v době, kdy Rusko zcela oprávněně čelí ostré kritice za svoje chování vůči Ukrajině i jinde.

Výsledkem je stav, kdy Miloš Zeman zcela prokazatelně poškozuje reputaci naší země v západní Evropě, Spojených státech i jiných částech světa, které jsou přitom – na rozdíl od Ruska či Číny – pro naši demokratickou zemi přirozenými partnery a spojenci. Přitom jakožto malá země v nestabilním prostoru střední Evropy potřebujeme udržovat či posilovat vztahy se západními spojenci jako sůl.

A jaké je tedy Zemanovo řešení bezpečnostního a ekonomického ukotvení naší země do budoucna? Jeho kroky naznačují, že mu nikterak nevadí scénář, ve kterém se do určité míry staneme vazaly, jejichž zahraniční a ekonomickou politiku bude spoluurčovat autoritářská Moskva a komunistický Peking. A jaký je Zemanův recept na politický systém Česka? Na jeho vlastní volání z listopadu 1989 po svobodných volbách zjevně padá prach a jsme svědky tak skandálních výroků, jako je tento z jeho návštěvy ČLR, která přes určité tržní reformy zůstává zemí autoritářské vlády jedné strany, cenzury a porušování lidských práv: „Já jsem přijel do Číny, abych se učil, jak stabilizovat společenský řád“. Toto je v naprostém rozporu s hodnotami sametové revoluce, jejíž součástí Zeman byl.

Takže naším prezidentem je člověk, u kterého se zdá, že prosazuje zájmy cizích nedemokratických zemí a který byl z výše jmenovaných důvodů v zahraničních médiích dokonce označený jako „Jiang Zeman“. Jeho vizi budoucnosti Česka je proto nutné kritizovat a silou každého z nás proti ní bojovat – ať už v médiích, v rozhovorech se známými, nebo koneckonců v tak důležité složce našeho politického systému, jakou je Senát.

Jakub Lepš, VŠ pedagog, zástupce starosty Prahy 11 a kandidát do Senátu za TOP 09 a STAN


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.