Střelba a mrtví. Unikátní snímky se srpna, ale 1969

Protesty proti okupaci

Střelba a mrtví. Unikátní snímky se srpna, ale 1969UVNITŘ FOTOGALERIE
Vodní dělo v akci Foto: Foto: Archiv Historického oddělení Moravského zemského muzea.
13
Domov
Echo24
Sdílet:

Pohnuté srpnové události se týkaly hlavně roku 1968, vzhledem k invazi „spřátelených vojsk“. Dramatické a tragické věci se ale děly i o rok později. V srpnu 1969 během prvního výročí invaze Prahu dočasně ochromily demonstrace, protesty se konaly i v Brně či Liberci. Promoskevský režim se ale rozhodl uhasit i poslední plamínky vzdoru. Policie v některých případech začala do protestujících střílet a několik demonstrantů zabila. Jeden z nich – v době smrti teprve 14letý Bohumil Siřínek – v pátek dostal vlastní pamětní desku. A organizátor vzpomínky Lukáš Cvrček na svých internetových stránkách zahájil obrazový projekt na zdokumentování tehdejších událostí.

První výročí okupace ze srpna 1968 vyhnalo nespokojené Čechoslováky do ulic, velké protesty se konaly v Praze, Brně a Liberci, demonstrovalo se ale i v dalších, hlavně krajských městech. Vládnoucí režim však nechal protestující tvrdě rozehnat policí, armádou a Lidovými milicemi – tentokrát tedy už z „domácích“ zdrojů. Nasazena byla i obrněná technika včetně tanků. Střelba do lidí za sebou zanechala pět mrtvých a desítky zraněných.

Někteří příslušníci při potlačování protestů stříleli do lidí, aniž by k tomu měli rozkaz nebo důvod – tedy, že by se bránili bezprostřednímu ohrožení zdraví či života. Propaganda komunistického režimu tvrdila, že oběti byly zastřeleny či zraněny „kontrarevolučními živly“. Policisté začali po domnělých pachatelích pátrat, na podzim roku 1969 ale bylo vyšetřování v tichosti ukončeno. Projekt Lukáše Cvrčka, který přináší obrazové dokumenty tehdejších událostí, je možné najít na webu Srpen 1969.

Tři z celkových pěti obětí protestů ze srpna 1969 zemřely v Praze, zbylé dvě v Brně. Nejmladšímu zavražděnému Čechoslovákovi bylo teprve čtrnáct let, když ho kulka vypálená neznámým příslušníkem Lidových milicí zasáhla do břicha. Bohumil Siřínka záhy po zásahu zemřel v nemocnici a do značné míry se na něj zapomnělo.

S tím se ovšem nechtěl smířit Lukáš Cvrček, který mu v pátek dopoledne odhalil pamětní desku na pražském Tylově náměstí. Spolu se spolkem Pomníky obětem bezpráví, jehož je předsedou, se rozhodl pro jednoduchý koncept. Betonová deska svým vzezřením připomíná silnici z dlažebních kostek přičemž jedna z kostek je vytržena. To má odkazovat na čtrnáctiletého Siřínka, který byl také předčasně vytržen ze svého života.

Cvrček zároveň spolu s dalšími členy spolku na vlastní náklady připravil internetovou prezentaci Srpen 1969, kam nahrál sérii fotografií, jež zachycují právě masové protesty v Praze. Zároveň zde lze najít videozáběry a další informace o demonstracích ze srpna 1969. Členové spolku by teď rádi odhalili pamětní desku dalším dvěma zavražděným Čechoslovákům. Shánějí proto majitele nemovitosti v Králodvorské nebo Rybné ulici, který by jim povolil odhalit desku poblíž Obecního domu, kde v roce 1969 neznámý milicionář zastřelil Vladimíra Krubu a Františka Kohouta.

Čtěte také: ‚Film o srpnu 1968 je ostuda. Rusko je pro Čechy říše zla‘

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články