Hejtman Hašek se na hřbitově připojil k Putinovým Nočním vlkům

Hejtman Hašek se na hřbitově připojil k Putinovým Nočním vlkůmAKTUALIZOVÁNO
Domov

Cesta ruských nacionalistů Evropou

Michaela Cápová

Zatímco Poláci odmítli členy ruského kontroverzního motorkářského klubu Noční vlci vpustit do země, hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se s nimi sešel a vyfotil na pietní akci. Uctili tak společně památku padlých vojáků Rudé armády, s čímž se hejtman pochlubil na svém Facebooku. Vzápětí se za to na něj snesla kritika. A to nejen kvůli tomu, že na fotce drží Noční vlci vlajku se znakem srpu a kladiva a nápisem „To je naše vítězství, jsme ruští vlastenci a společně jsme silní“.

Ruští motorkáři, kteří jsou známí svými dobrými vztahy s prezidentem Vladimirem Putinem a kteří jsou kritiky označovány za krajní nacionalisty a pravicové radikály, jsou momentálně na cestě Evropou. A to i přes to, že většinu z nich Poláci nepustili do země. Jejich další zastávkou bylo v úterý v podvečer Brno, kde uctili památku vojáků padlých při osvobození Brna. A přítomný byl i hejtman Michal Hašek (ČSSD), který fotografie z akce zveřejnil na svém Facebooku.

„Dnes večer vzdali v Brně na ústředním hřbitově hold vojákům Rudé armády padlým při osvobození Brna a jižní Moravy ruští, čeští i slovenští motorkáři. Vše proběhlo klidně, důstojně a bez jakýchkoliv problémů. Bylo pro mne silným zážitkem být při tom a společně se poklonit památce padlých s ruským generálním konzulem p. Budajevem. Jsem zvědav, co se zítra dozvím z českých médií,“ napsal k tomu Hašek.

Pro deník ECHO24.cz hejtman zdůvodnil svoji přítomnost na akci tím, že kvůli týdenní služební cestě v Číně se nemohl zúčastnit každoročních pietních aktů připomínajících osvobození jižní Moravy na jaře 1945 sovětskou armádou.

„Přijal jsem proto možnost doprovodit konzula Ruské federace v Brně v úterý večer, stejně jako se zúčastním připomenutí konce války 8. a 9. května,“ řekl Hašek. „Je to projevení úcty padlým vojákům, kteří obětovali své životy tisíce kilometrů od svých domovů a rodin za svobodu Československa a našeho národa,“ dodal ještě.

Na otázku serveru Lidovky.cz, co jej vedlo k tomu, aby se vyfotil se členy tohoto motorkářského gangu, odpověděl: „Někdo má fotky s českými tuneláři z 90.let či nedávné doby, já mam ze včerejška foto s ruskými motorkáři.“ Na Facebooku pak Hašek ještě napsal, že odmítá přepisování historie a hloupé spojování odkazu těch, kteří padli a přinesli na konci druhé světové války Československu svobodu, se srpnem 1968.

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček v reakci na dotaz deníku ECHO24.cz napsal, že není důvod věc rozebírat. „Nejzásadnější je, že pan hejtman uctil památku padlých vojáků,“ uvedl Ovčáček.

To předseda ODS Petr Fiala považuje setkání Haška s motorkáři za naprosto nevhodné. „Je to velká chyba a myslím si, že demokratický politik si má opravdu rozmyslet, s kým jde kam klást nějaké věnce a fotografuje se,“ uvedl Fiala pro ČTK. Doufá taky, že Haškovo gesto neznamená, že by se ČSSD přikláněla k politickému radikalismu. Předpokládá ale, že je to pouze osobní selhání Haška, nebo zoufalá snaha získat nějaké body. „Ale nevím, odkud by je získat mohl,“ poznamenal Fiala.

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) se neobává toho, že by Haškovo chování mohlo vydávat do zahraničí výpověď o Česku. „Žijeme v demokratické zemi, kde každý člověk, včetně politiků, má právo vyjádřit svůj názor. Každý tím, co děláme a říkáme, dáváme jistý signál, jaké jsou naše priority, čemu dáváme přednost. Dáváme výpověď především sami o sobě,“ řekl Herman.

Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek hovoří o ostudě. „Hejtman tak dává jasně najevo, že tímto svým gestem spíše než památku zemřelých za druhé světové války podporuje a uctívá prezidenta Putina,“ uvedl. Protože se z ČSSD od setkání nikdo striktně nedistancoval, považuje ho Ženíšek za postoj jednoho z vysokých představitelů strany, dodal.

Předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že Haškův kroku zatím nevyvolal ve straně nijak zvláštní debatu. „I proto, že mi přijde zbytečné dávat takto kontroverzní skupině takový mediální prostor,“ řekl pro ČTK s tím, že každý politik je zodpovědný svým voličům za svoje činy. Hamáček ještě dodal, že on osobně by se se skupinou, která se fotí s vlajkami států, které nejsou mezinárodně uznány a náleží suverénní Ukrajině, nesetkával.

Podobně hovořila i ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová z ČSSD. „Kdybych to byla já, něco takového bych neudělala,“ uvedla pro Českou televizi. Ostřeji se vyjádřil místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík (TOP 09/ STAN), když glosoval, že se „pan hejtman asi zbláznil“.

Stejný názor jako většina politických představitelů zastává Jakub Janda, z neziskového think-thanku Evropské hodnoty. „Noční vlci ztělesňují to nejhorší, co z postsovětské éry z Východu přichází. Jsou placeni Kremlem, prodlouženou rukou Vladimira Putina, obdivují Stalina, jednoho z největších masových vrahů dějin,“ napsal na svém Facebookou. „Hašek se dobrovolně fotí s praporem tzv. Doněcké lidové republiky,“ upozornil Janda s odkazem na fakt, že se Noční vlci účastnili bojů po boku separatistů na Ukrajině.

To senátor Zdeněk Papoušek zvolený za Brno-město zareagoval na Haškovu kauzu osobitěji, když na Twitteru umístil fotku, na které je spolu s kardinálem Miloslavem Vlkem. Svůj tzv. „pozdrav pro pana hejtmana“ doplnil komentářem: „Když se vyfotíte se správným VLKEM, stydět se nemusíte.“

Cílem jízdy Evropou je Berlín

Noční vlci vyrazili z Moskvy s úmyslem oslavit 71. výročí vítězství Rudé armády ve druhé světové válce nad hitlerovským Německem už v pátek 29. dubna. Mají namířeno do Berlína, kde chtějí 9. května uctít památku vojáků Rudé armády. Jejich trasa vede přes Bělorusko, Polsko, Slovensko, Rakousko a Česko. V neděli ale některé z nich odmítla polská pohraniční stráž vpustit na bělorusko-polské hranici do země. Polské úřady to zdůvodnily bezpečnostními důvody, Moskva zareagovala diplomatickým protestem.

Průjezd ruských motorkářů Evropou si vyžádal velkou pozornost. K jejich hnutí se totiž hlásí i prezident Vladimir Putin, který čas od času navštěvuje jejich akce. Šéf klubu Alexandr Zaldostanov je navíc na sankční listině USA a Evropské unie za aktivní podporu ruské anexe Krymu. Zaldostanov se průjezdu Evropou neúčastní.

Čtěte také:

Noční vlci dál nejedou. Poláci motorkáře na hranicích zastavili

‚Putinovi‘ Noční vlci vyrazili do EU. Jejich šéf ale nedostal vízum