Babiš zveřejnil doklad o dluhopisech. Není jasné, kdy za ně platil

Babišovy dluhopisy

Babiš zveřejnil doklad o dluhopisech. Není jasné, kdy za ně platilNOVÉ
Andrej Babiš Foto:

REPROFOTO: Česká televize

2
Domov

Lenka Zlámalová

Andrej Babiš zveřejnil v Deníku, patřícímu společnosti Penta, potvrzení, že za něj banka UniCredit zaplatila z jeho účtu za dluhopisy Agrofertu. Vytváří to dojem, že Babiš předkládá první ze čtyř dokladů, které 31. ledna slíbil v rozhovoru pro Události, komentáře České televize.

V potvrzení, o nějž Babiš požádal tuto banku 13. února 2017, Unicredit 14. února 2017 potvrzuje, že za dluhopisy v hodnotě 1 482 269 996 korun zaplatil 1 556 468 332 korun.

Babišovo bankovní potvrzení zveřejněné Deníkem
Babišovo bankovní potvrzení zveřejněné Deníkem Foto:

FOTO: Echo24

Z potvrzení není zřejmé, že jde o účet Andreje Babiše jako soukromé osoby. Především to ale není výpis z účtu, jen potvrzení z Unicreditu, že Andrej Babiš z nějakého účtu u ní za dluhopisy platil.

Z dokladu ale není jasné, kdy Babiš peníze za dluhopisy Agrofertu zaplatil. Není tam žádná zmínka o datu, kdy měla transakce proběhnout. Ani v kolika splátkách Andrej Babiš platil. Potvrzení tedy vůbec nevylučuje, že Andrej Babiš mohl klidně poslat peníze do Agrofertu až den předtím, než Unicredit potvrzení vystavil. Třeba právě toho 13. února 2017.

Podle majetkových přiznání v Poslanecké sněmovně měl přitom Andrej Babiš kupovat první část dluhopisů za 1,252 miliardy korun v roce 2013 a další za 230 milionů v roce 2014.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Doklad ale hlavně není výpisem z účtu, který by prokazoval, kdy a na jaký účet peníze odešly. Je to jen potvrzení, že Babiš někdy z nějakého svého účtu za dluhopisy platil.

Andrej Babiš 11. února 2017 na svém Twitteru slíbil, že do 3. 3. zveřejní audity prokazující původ svých příjmů a potvrzení o úhradě dluhopisů. To je ale splnění jen části toho, co slíbil ve zmíněném rozhovoru pro Události, komentáře České televize 31. ledna 2017.

Připomínáme proto čtyři sliby, které Andrej Babiš ve zmíněném interview dal.

Zaprvé: Babiš řekl, že může pohyby na účtech doložit původ svých legálních příjmů.

Zadruhé: Babiš řekl, že si zadá u dvou auditorských firem z velké čtyřky (patří do ní PriceWaterhouseCoopers, Ernst & Young, KPMG a Deloitte) nezávislý audit svých osobních legálních příjmů.

Zatřetí: Babiš řekl, že požádá finanční správu, aby podle nového zákona o prokázání původu majetku prokázala původ jeho majetku. Zároveň řekl, že ji zprostí mlčenlivosti. To znamená, že dá finanční správě zcela volný prostor ke zveřejnění původu svého majetku.

Začtvrté: Babiš tvrdí, že může ukázat, že peníze za dluhopisy Agrofertu do firmy skutečně odešly z jeho osobního účtu. A může to dokázat. Dokázat to lze jediným způsobem: výpisem z jeho soukromého účtu, odkud peníze odešly, a z firemního účtu Agrofertu, na nějž měly Babišovy osobní peníze přijít.

Na potvrzení z Unicredit, které Andrej Babiš v Deníku zveřejnil, je pozornosti hodná ještě jedna věc. Dluhopisy měl nakoupit v nominální hodnotě 1,482 miliardy korun. Unicredit za ně ale z Babišova účtu poslal 1,556 miliardy korun. Tedy částku o 74 milionů korun vyšší. Může jít o provizi bance. Informaci o tom, za co se oněch 74 milionů zaplatilo u Andreje Babiše, zjišťujeme.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.