‚Demokracie, ale sociální.‘ Jaká jsou Zemanova oblíbená slova?

Lingvistický rozbor

‚Demokracie, ale sociální.‘ Jaká jsou Zemanova oblíbená slova?NOVÉ 1
Domov
Vladimír Ševela
Sdílet:

Čím se vyznačují veřejné projevy prezidenta Miloše Zemana? Právě to se pokusil zjistit lingvista Václav Cvrček. Zaměřil se pouze na jazykovou stránku, tedy výskyt klíčových slov a slovních konstrukcí, vulgarismy vynechal.

Snaha o „odbornický přístup“ nebo obliba „vytvářet názorový kontrast“ vůči ostatním či nutkání zkoušet posluchače či případného moderátora. Tak jazykovědec Václav Cvrček z Filozofické fakulty UK charakterizuje veřejné prezidentovy projevy ve své analýze, kterou poskytl deníku ECHO24.cz. Zaměřil se na Zemanova vystoupení k 28. říjnu a rozhovory v Press klubu Frekvence 1, které nahradily dřívější Hovory z Lán Českého rozhlasu.

Zeman podle lingvisty velmi často používá výrazy jako „je/není důvod“, „není sporu“, „v každém případě“. „Jde o generalizace, které budí zdání, že jeho názory jsou nezpochybnitelné. A že to, co říká, jsou neoddiskutovatelná fakta,“ píše Cvrček.

Prezident je podle analýzy „slovesný typ“, dává tedy přednost „aktivním vyjádřením“, což u jeho projevů budí dojem dynamičnosti. Typické je časté používání zájmena „já“. „Pokud chce Miloš Zeman uvést vlastní názor, často ho traktuje jako výsledek myšlenkového procesu, který posluchačům předvádí v přímém přenosu (já myslím, jsem toho názoru, podle mého názoru).“

Prezident lidí, ne občanů

„Miloš Zeman má v oblibě vytvářet názorový kontrast (vůči předchůdcům či oponentům) pomocí kontrastování teze s vlastním názorem pomocí slova nikoli,“ píše Cvrček a uvádí příklad: „Proto jsem pojal dnešní státní svátek nikoli jako disputaci o smyslu českých dějin, ale jako příběhy konkrétních lidských bytostí.“ A další příklad: „Něco zůstává jako vyrytá stopa v dějinách, nikoli jako stopa v písku.“

Oblíbené Zemanovo slovo je „mimochodem“, které využívá především v rozhlasových hovorech jako oslí můstek při přechodu k tématu, na které se moderátor vůbec neptá.

Prezident rád mluví o „osobnostech“, ale ty vidí takřka výhradně v historii. S jednou výjimkou. Pokud jde o jména současných českých politiků, je podle Cvrčka totiž Zemanovým „klíčovým slovem“ Babiš. „Vyjadřuje se o něm jako o silné osobnosti, což je ve slovníku Miloše Zemana spojeno s velmi pozitivními konotacemi. Sobotka ani Kalousek nejsou prominentní, ačkoli v dřívějších analýzách vycházel M. Kalousek jako jeden z nejvíce citovaných politiků Milošem Zemanem,“ uvádí lingvista.

Cvrček po jazykové stránce srovnával Zemanovy projevy také s vystoupeními Václava Klause a Václava Havla. Usoudil, že Zemanovy projevy jsou nejdelší a že se v nich například vůbec nedívá do budoucnosti a hovoří takřka výhradně o minulosti – a to hlavně vzdálené. Současný prezident také na rozdíl od svých předchůdců nemá rád slovo „občan, občané“ a dává přednost výrazu „člověk, lidé“. Téměř nepoužívá u Havla i Klause velmi frekventované slovo „demokracie“ – Zeman je vyslovuje prakticky pouze ve spojení „sociální demokracie“.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz