Adidas se vrací do Německa. Číňany nahradí roboti

Technologie nahrazuje levnou sílu

Adidas se vrací do Německa. Číňany nahradí robotiNOVÉ 1
Ekonomika

Echo24

Výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas začne příští rok v Německu vyrábět běžeckou obuv v továrně, kterou obsluhují převážně roboti. Firma uvedla, že podobný závod hodlá příští rok otevřít i ve Spojených státech. Adidas měl v Německu deset továren na obuv – do roku 1993 až na jednu všechny uzavřel. Adidas v minulosti přesunul většinu výroby z Evropy do asijských zemí, především do Číny a Vietnamu, kde mohl vyplácet nižší mzdy. Díky pokroku v robotice a v automatizaci výroby si ale teď může dovolit vrátit výrobu blíž zákazníkům.

Bude tak zřejmě moci pružněji reagovat na měnící se trendy. Zároveň by tak mohl odpovědět na růst mezd v Asii a na problémy se zdlouhavými dodacími lhůtami.

Nová továrna „Speedfactory“ je na jihovýchodě Německa, ve městě Ansbach, zhruba 50 kilometrů od sídla firmy v Herzogenaurach. Adidas tam chce letos vyrobit prvních 500 prototypů, které pak půjdou do prodeje. Masovou výrobu plánuje zahájit příští rok. Práci by v novém závodě mělo najít 160 lidí.

„Jako firma podnikající ve sportu víme, že rychlost vítězí,“ uvedl dnes generální ředitel Adidasu Herbert Hainer. Adidas podle něj doufá, že příští rok otevře podobou továrnu v USA. Oba závody by v nejbližších letech mohly podle jeho odhadů vyrábět dohromady nejméně milion párů obuvi ročně. Asijskou výrobu však budou oba nové provozy spíše doplňovat, než aby ji nahradily. V Asii firmy nyní vyrábějí zhruba 300 milionů párů bot ročně.

Firmu Adidas založil v roce 1949 německý výrobce obuvi Adi Dassler. Podnik v posledních letech ztrácel podíl na trhu na úkor svého většího amerického konkurenta Nike. Adidas již loni avizoval, že hodlá přesunout část výroby z Asie blíž zákazníkům.