Zatímco se Trump sbližuje s Čínou, kongresmani navštívili dalajlámu

Lidská práva v Tibetu

Zatímco se Trump sbližuje s Čínou, kongresmani navštívili dalajlámuNOVÉ
Demonstrace za svobodu Tibetu. Foto:

Ilustrační foto: Shutterstock.

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Vůdkyně demokratické menšiny v americké Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová prohlásila, že Čína používá brutální taktiku a hospodářský vliv, aby potlačila volání Tibeťanů po autonomii. Pelosiová je společně s dalšími americkými zákonodárci na návštěvě v exilovém sídle tibetského duchovního vůdce dalajlamy v indické Dharamsále. Čína jejich návštěvu kritizovala, informovala agentura Reuters.

Podle Pelosiové nelze dovolit, aby byli Tibeťané umlčeni. Američtí kongresmani z řad republikánů i demokratů se podle Reuters snaží přitáhnout pozornost k otázce lidských práv v Tibetu v době, kdy americký prezident Donald Trump navazuje přátelštější vztahy s Pekingem. Skupina sedmi členů Kongresu se s dalajlamou sešla v úterý.

Dalajlama je nositelem Nobelovy ceny za mír za rok 1989. Peking ho považuje za nebezpečného separatistu, duchovní od neúspěšného tibetského povstání proti čínské nadvládě z roku 1959 pobývá v indickém exilu. Dalajlama, který žije v Dharamsále ve státě Himáčalpradéš, opakuje, že chce pouze větší autonomii pro Tibet a skutečné náboženské, politické a kulturní svobody.

Návštěva amerických zákonodárců v dalajlamově exilovém sídle přichází v citlivou dobu pro šéfa Bílého domu. Trump v předvolební kampani kritizoval obchodní praktiky Číny; pohrozil mimo jiné, že zvýší clo na čínské zboží a označí Peking za manipulátora s měnou.

Počátkem dubna ale Trump jednal na Floridě s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a později chválil čínského vůdce, že pomáhá Spojeným státům řešit severokorejskou krizi.

Dalajlama po Trumpově listopadovém zvolení do čela Bílého domu prohlásil, že by se rád setkal s novým americkým prezidentem. Nyní se ale zdá nepravděpodobné, že by se mu pozvání do Bílého domu mohlo dostat, napsal Reuters.

Pelosiová navštívila dalajlamu v roce 2008 a od té doby se situace v Tibetu podle aktivistů pro lidská práva zhoršila. Čínské úřady údajně stále tvrdším způsobem pronásledují disent a pokračují v systematické politice asimilace Tibeťanů. „Míra represí v Tibetu obrovsky vzrostla,“ řekl agentuře Reuters Meenakshi Ganguly, který je šéfem jihoasijské pobočky mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch.

Demokratický poslanec Jim McGovern, který je v Číně s Pelosiovou, vyzval, aby USA začaly uplatňovat novou politiku vůči Tibetu s cílem zachovat identitu Tibeťanů a dohnat Čínu k odpovědnosti za porušování lidských práv v Tibetu.

Čína dnes oznámila, že předložila Washingtonu kvůli návštěvě delegace kongresmanů oficiální stížnost. Mluvčí čínské diplomacie Keng Šuang prohlásil, že dalajlama je politický exulant, který zneužívá náboženství a zapojuje se do protičínských, separatistických aktivit.

„Návštěva představitelů amerického Kongresu u dalajlamy vyslala velmi špatný signál světu ohledně nezávislosti Tibetu a je v rozporu s americkými sliby v otázkách Tibetu,“ dodal mluvčí.

Čtěte také: V Číně se na protest zapálil tibetský mnich.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články