Policie na Slovensku upřednostnila právo šaría před zákony, píše Pravda
Domácí násilí
Slovenská policie roky přehlížela případ domácího násilí. Žena, kterou její saúdskoarabský manžel dlouhá léta psychicky a fyzicky týral, hledala čtyři roky marně ochranu policie. Ta ženě nepomohla s argumentem, že v islámském manželství může muž ženu potrestat, píše deník Pravda s tím, že tak de facto upřednostnila právo šaría před slovenskými zákony.
Vyšetřovatelka měla několikanásobné trestní oznámení 46leté ženy vyhodnotit jako přestupek. Věci se podle Pravdy daly do pohybu až poté, co se do celé záležitosti vložil generální prokurátor Jaromír Čižnár. Nyní 41letý muž, který měl svou ženu týrat, sedí ve vazbě a hrozí mu 7 až 15 let vězení.
Žena žila se svým saúdskoarabským manželem na Slovensku od roku 2004. Na muže podala třikrát trestní oznámení pro týrání, naposledy v roce 2012. Manžel ji podle její výpovědi opakovaně bil, zakazoval chodit ven, sledovat televizi a poslouchat rádio nebo jí nařizoval, co si má oblékat. Podle policie mělo jít o přestupek s odůvodněním, že islámské náboženství a zákony znevýhodňují ženu různými způsoby. Žena posléze i se svými třemi dětmi od manžela utekla, popisuje deník Pravda.
K Čižnárovi se případ dostal koncem letošního září a nařídil přezkoumat postup bratislavského zastupitelství zpět v letech 2010 až 2012. „Takové zdůvodnění ze strany vyšetřovatelky považuje generální prokurátor za obludné,“ prohlásila mluvčí úřadu s tím, že sám Čižnár zajistil, aby ženu na prokuratuře přijali a sepsali s ní trestní oznámení.
Obvinění muže, který v Bratislavě působil jako lékař, potvrdila i mluvčí bratislavské policie Tatiana Kurucová. Soud následně souhlasil s uvalením vazby, neboť u obviněného údajně hrozí pokus o útěk, skrývání se nebo maření trestního stíhání a pokračování v trestné činnosti.
Podobný přístup policie podle Čižnára není na Slovensku nic neobvyklého. Strážníci mají tendenci řadu oznámení domácího násilí zlehčovat z evidentně trestného činu na pouhý přestupek. „Z praxe je to přibližně každá čtvrtá žena,“ potvrzuje jeho slova Miroslav Nosál, sociální terapeut z občanského sdružení Pomoc obětem násilí.
Samotná vyšetřovatelka, která celou věc klasifikovala pouze jako přestupek, nemůže být disciplinárně potrestána. Případ je totiž promlčen. Policejní prezident Tibor Gašpar však slíbil, že nechá celou záležitost znovu přezkoumat.