Polská mediální realita: přes 160 novinářů odešlo z veřejnoprávní TV
Polské změny
Od drtivého úspěchu Práva a spravedlnosti Jarosława Kaczyńského ve volbách na podzim loňského roku odcházejí z veřejnoprávní Polské televize houfem novináři. Podle The New York Times již od začátku roku odešlo přes 160 lidí a sledovanost v Polsku dlouhodobě populární televize se propadla až na historické minimum.
Rozkol započal novou polskou vládou premiérky Beaty Szydlové a mediálním zákonem, který ji nově dával pravomoci volit šéfa veřejnoprávní televize i rozhlasu. Kvůli tomu bylo v mediálních institucích nuceno skončit již minimálně 163 lidí, kteří buď po změně poměrů dobrovolně odcházeli nebo dostali výpověď.
Poland’s Conservative Government Puts Curbs on State TV News https://t.co/UbpxCluPrT @asmalenyt @JoannaBerendt pic.twitter.com/nSIjXrQ3Tu
— Visegrad Insight (@VisegradInsight) 4. července 2016
Nucené odchody jako ten moderátora Piotra Maslaka po osmi letech práce byly vedením televize, kam poslanci dosadili náměstka ministra kultury Jacka Kurského, nejčastěji vysvětlovány jako „rozchod názorů“. Asociace polských novinářů uvádí, že tito lidé byli vyhazováni za to, že odmítli ctít „politickou pacifikaci médií“.
„Jednají bez rukaviček a už se ani nesnaží nic skrývat,“ řekl pro The New York Times Maslak. „Takto nyní vidíme veřejnoprávní média. Musí mluvit za vládu. Pokud nesouhlasíte, nemusíte tu pracovat.“
Maslak, který nyní pracuje pro soukromé rádio TOK FM, dokumentuje ohrožení svobody slova ze stran vedení veřejnoprávní televize i rádia, například situací, kdy v březnu nadřízení odmítli informovat o velkých protivládních protestech. Několik z těch, kteří demonstraci chtěli vysílat, bylo druhý den vyhozeno.
Podle The New York Times je změna v poměrech viditelná i na sledovanosti, kdy polská veřejnost stále častěji volí místo veřejnoprávního rádia a televize zdroje soukromé. V dubnu se tak podle deníku stalo vůbec poprvé, že by se TVP1 umístila na třetím místě za komerčními Polsatem a TVN.
A zatímco klesá stabilně podíl sledovanosti všech televizí – Polsat a TVN ztratily 6.3 respektive 3.4 % diváků – Polská televize utrpěla téměř 20% pokles, kdy například hlavní zpravodajskou relaci sleduje v průměru o bezmála milion lidí méně. Tyto citované průzkumy odmítl šéf televize Kurski s tím, že se jedná o zahraniční firmu, která ovlivnila výsledky.
Pozorovatelé namítají, že v Polsku je společnost i média tradičně rozdělená příslušností ke konzervativnějšímu nebo liberálnějšímu proudu a že současné změny tak nejsou nic mimořádného. Přesto se značná část veřejnosti proti krokům současné vlády opakovaně hlasitě postavila, dle některých hlasů pak Polsko právě nyní zažívá po přerodu v roce 1989 další důležitou etapu historie.