Průjem v Dejvicích. Svolá primátorka krizový štáb?

Problémy s vodou probudily vtipálky

Průjem v Dejvicích. Svolá primátorka krizový štáb?NOVÉ
Cisterna v ulicích Dejvic. Foto: Reprofoto: ČT24
1
Domov

vb Echo24

Pražské čtvrti Dejvice a Bubeneč postihl výpadek pitné vody doprovázený epidemiemi zvracení, horeček a průjmů. To se ale vůbec nelíbí místním lidem, kteří na sociálních sítích kritizují liknavý postup města a Pražských vodovodů a kanalizací (PVK), jež za dodávky pitné vody odpovídají. Starší lidé se bojí o svoje zdraví, mladým se nechce k maturitě se zažívacími potížemi. 

Lidem postiženým výpadkem pitné vody vadí především to, že se o kontaminované tekutině nedověděli včas. „Selhalo včasné informování obyvatel v oblasti,“ napsala na sociální sít Facebook žena jménem Katy. Stejně to vidí i místní postarší muž, kterému se nelíbí způsob, jakým se lidé o kontaminované vodě měli dovědět. „To, že někdo vylepí odpoledne na barák cedule, je k ničemu, protože nikdo do té doby nevěděl, že pijeme závadnou vodu,“ uvedl muž z Dejvic ve zprávách České televize.

Někteří občané ovšem nečekali, až se objeví oficiální varování o kontaminaci pitné vody, a rozhodli se vzít záležitosti do svých rukou. Prostřednictvím sociálních sítí nebo jinými kanály varovali alespoň své přátele, kteří by potenciálně mohli přijít do styku se závadnou vodou. Například jistý Jonáš, který zřejmě pochází z Dejvic, na svůj facebookový účet napsal: „Dejvice, jestli nechcete mít takovou sr*čku jako já, tak si radši běžte koupit vodu do tesca.“

Nastalé situace využily i desítky různých vtipálků a takzvaných trollů. 

V podobném duchu se k výpadku pitné vody ve facebookové skupině Živé Dejvice vyjádřil i jakýsi Ondřej Menšík, který se podle všeho bojí, že mu zažívací potíže zhatí jeho studijní plány. „Já se sr*čkou na maturitu fakt nechci,“ napsal s ohledem na blížící se zkoušku dospělosti. 

Na internetu se objevily i domněnky, podle kterých existuje přímá souvislost mezi oblastí výpadku pitné vody a postupem zodpovědných činitelů. „Na magistrátu se pose*ou, protože si budou myslet, že se to Bubenče netýká,“ napsal na Facebook jakýsi Mirek. „Vzhledem k tomu, že máte paní primátorku ze zasažené oblasti, tak vidím za moment svolání krizového štábu,“ odpověděla mu na to pobaveně jistá Marta.

Výpadek pitné vody v pražských Dejvicích a Bubenči se podle dostupných informací týká 32 000 lidí, a těm rozhodně není do smíchu. Zhruba 130 místních muselo v souvislosti s požitím kontaminované vody vyhledat lékařskou pomoc. Čtyři desítky z nich potom záchranáři museli od nemocnice převézt sanitkou. 

Lokalita je ohraničená ulicemi Milady Horákové, U Vorlíků, Na Zátorce, Náměstí pod Kaštany, Wolkerova, Gotthardská, GoetHeho, Za Císařským mlýnem, Papírenská, Jednořadá, Šestidomí, Ve Struhách, Čínská, Terronská, Pod Juliskou, Na Kvintusce, Na Šťáhlavce, Bílá, Božkova, Na Kocínce, Na Kotlářce, Kolejní, Na Vlčovce, Evropská, Gymnasijní, Pevnostní, Generála Píky, Svatovítská, Václavkova a Dejvická. 

Čtěte také: V Dejvicích je závadná voda. Sanitky odvezly desítky lidí

Obyvatele městské části také zajímá, jakým způsobem dojde k očištění kontaminovaných trubek a k obnově dodávek pitné vody.

„V neděli ráno jsme zahájili zvýšené dávkování chloru na vodojemu, ze kterého je toto pásmo zásobováno. Zároveň jsme zahájili proplachy sítě trubek,“ uvedl pro ECHO24.cz mluvčí Pražským vodáren a kanalizací Tomáš Mrázek. 

„Zda budou nutná nějaká další opatření, bude záviset na výsledcích odběrů, které jsme provedli a jejichž výsledky budeme znát v pondělí,“ dodal mluvčí.