V NP Podyjí budou divocí koně. Původní příroda z Anglie

Chování ohrožených druhů v Česku

V NP Podyjí budou divocí koně. Původní příroda z AnglieNOVÉ
Divocí koně na pastvině u Milovic Foto: Foto: Shutterstock
1
Domov

Echo24

Jedenáct divokých koní se ve dvou lokalitách Národního parku Podyjí na Znojemsku bude prohánět nejspíš už v březnu, řekla ve středu Markéta Dušková ze společnosti Beleco. Společnost získala grant na pětiletou péči o přírodu.

Koně na Znojemsko dorazí z Exmooru v Anglii. Udržovat budou celkovou plochu bezmála 70 hektarů, půjde o lokality Mašovická střelnice a Havranické vřesoviště. „Na rozdíl od domácích zvířat nejsou vybíraví a spásají i ty nejhorší porosty, včetně agresivních druhů trav nebo náletových dřevin. Tím uvolňují prostor pro cenné druhy květin a motýly, kteří jsou na nich závislí,“ popsal přínos pastvy Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina, která má zavedení pastvy koní v Podyjí na starosti.

Dvě stáda divokých koní se už prohánějí na pastvinách v bývalém vojenském prostoru Milovice ve středních Čechách, celkem spásají zhruba 160 hektarů. Na pastvině v sousedství města Milovice je 19 divokých koní, včetně čtyř mláďat, a šest zpětně šlechtěných praturů. Na pastvině Traviny u Benátek nad Jizerou je osm zubrů a 15 divokých koní.

Čtěte také:

Čínská zoo láká návštěvníky na ‚bažanta Trumpa‘

Sněmovna schválila pravidla pro národní parky, velké změny neschválila