MH17 sestřelili separatisté, Buk měli z Ruska, tvrdí analýza

Tragický let MH17 vyřešen?

MH17 sestřelili separatisté, Buk měli z Ruska, tvrdí analýzaNOVÉ
Trosky havarovaného malajsijského letadla Foto: Foto: Twitter
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Malajsijské letadlo sestřelili nad východní Ukrajinou separatisté. Protiletadlový systém Buk jim dodali ruští vojáci, kteří byli před tím na cvičení poblíž hranic s Ukrajinou. Na konkrétního viníka havárie letu MH17 ukázala analýza britského serveru Bellingcat. Z velkého počtu volně přístupných fotografií a videí se jim podařilo sestavit, jak se 17. července Buk po Ukrajině pohyboval a především, odkud se k povstalcům dostal.

Investigativní novináři z Bellingcat použili jako důkazy velké množství oficiálních i amatérských snímků a videí, které se objevily ve světových médiích. Nevyhýbali se ani sociálním sítím, ruským i těm západním. Záběry přiřadili ke konkrétním místům a určili i přibližný čas podle datace i stínů od slunce.

V první části analýzy zmapovali, jak auto s naloženým Bukem cestovalo po východní Ukrajině 17. července, kdy havaroval let MH17. Protiletadlový systém byl zakrytý plachtou a přesouval se v dopoledních hodinách přes Doněckou oblast až do města Snižne. O tři hodiny později lidé v okolí zaslechli velkou ránu a viděli padající malajsijské letadlo.

Čtěte také: Rakety systému Buk jsme měli, přiznali povstalci

Nákladní auto se pak přesunulo i s Bukem do Luhanské oblasti a minimálně jedna raketa chyběla. Vozidlo řídili separatisté, kteří se ho před tím zmocnili. Nešlo si ho splést s žádným jiným, protože v regionu jich v té době nemohlo být mnoho, pokud vůbec nějaké. To samé nákladní auto navíc použili separatisté ještě nejméně dvakrát v průběhu srpna.

Druhá část obsáhlého výzkumu, kterou provedl Bellingcat, se věnuje ruskému vojenskému cvičení poblíž ukrajinských hranic. Vojenský konvoj opustil základnu v Kursku 23. června a cvičná mise skončila 25. července. Na jednom z vozidel byl naložený systém Buk, který sestřelil malajsijské letadlo. Nasvědčuje tomu nejen označení zbraně číslem 3X2 (prostřední cifra je nečitelná), ale i další podobnosti.

Čtěte také: Separatisté nám raketu neukradli, popírá Kyjev tvrzení Němců

Závěrečná část shrnuje předešlé důkazy a dochází k jednoznačnému závěru. Od ruského vojenského cvičení se odpojila skupina, která zamířila na ukrajinské území kontrolované separatisty. Tři dny po tragické letecké havárii bylo u ukrajinských hranic spatřeno vozidlo s Bukem. Není ale jasné, zda to byl ten samý, který sestřelil MH17.

Bellingcat je zpravodajský server, na kterém se objevuje množství analytických článků i případových studií na aktuální témata. Publikují zde odborníci na mezinárodní vztahy, bezpečnostní problematiku, cenzuru, pašeráctví nebo terorismus. Redakce má sídlo v britském Leicesteru.

Čtěte také: Letadlo nad Ukrajinou zasáhl velký počet objektů

Sdílet:

Hlavní zprávy