2 Tragický let MH17 vyřešen?

MH17 sestřelili separatisté, Buk měli z Ruska, tvrdí analýza

, NOVÉ

Malajsijské letadlo sestřelili nad východní Ukrajinou separatisté. Protiletadlový systém Buk jim dodali ruští vojáci, kteří byli před tím na cvičení poblíž hranic s Ukrajinou. Na konkrétního viníka havárie letu MH17 ukázala analýza britského serveru Bellingcat. Z velkého počtu volně přístupných fotografií a videí se jim podařilo sestavit, jak se 17. července Buk po Ukrajině pohyboval a především, odkud se k povstalcům dostal.

Investigativní novináři z Bellingcat použili jako důkazy velké množství oficiálních i amatérských snímků a videí, které se objevily ve světových médiích. Nevyhýbali se ani sociálním sítím, ruským i těm západním. Záběry přiřadili ke konkrétním místům a určili i přibližný čas podle datace i stínů od slunce.

V první části analýzy zmapovali, jak auto s naloženým Bukem cestovalo po východní Ukrajině 17. července, kdy havaroval let MH17. Protiletadlový systém byl zakrytý plachtou a přesouval se v dopoledních hodinách přes Doněckou oblast až do města Snižne. O tři hodiny později lidé v okolí zaslechli velkou ránu a viděli padající malajsijské letadlo.

Čtěte také: Rakety systému Buk jsme měli, přiznali povstalci

Nákladní auto se pak přesunulo i s Bukem do Luhanské oblasti a minimálně jedna raketa chyběla. Vozidlo řídili separatisté, kteří se ho před tím zmocnili. Nešlo si ho splést s žádným jiným, protože v regionu jich v té době nemohlo být mnoho, pokud vůbec nějaké. To samé nákladní auto navíc použili separatisté ještě nejméně dvakrát v průběhu srpna.

Druhá část obsáhlého výzkumu, kterou provedl Bellingcat, se věnuje ruskému vojenskému cvičení poblíž ukrajinských hranic. Vojenský konvoj opustil základnu v Kursku 23. června a cvičná mise skončila 25. července. Na jednom z vozidel byl naložený systém Buk, který sestřelil malajsijské letadlo. Nasvědčuje tomu nejen označení zbraně číslem 3X2 (prostřední cifra je nečitelná), ale i další podobnosti.

Čtěte také: Separatisté nám raketu neukradli, popírá Kyjev tvrzení Němců

Závěrečná část shrnuje předešlé důkazy a dochází k jednoznačnému závěru. Od ruského vojenského cvičení se odpojila skupina, která zamířila na ukrajinské území kontrolované separatisty. Tři dny po tragické letecké havárii bylo u ukrajinských hranic spatřeno vozidlo s Bukem. Není ale jasné, zda to byl ten samý, který sestřelil MH17.

Bellingcat je zpravodajský server, na kterém se objevuje množství analytických článků i případových studií na aktuální témata. Publikují zde odborníci na mezinárodní vztahy, bezpečnostní problematiku, cenzuru, pašeráctví nebo terorismus. Redakce má sídlo v britském Leicesteru.

Čtěte také: Letadlo nad Ukrajinou zasáhl velký počet objektů

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.