Trump nominoval do vlády šéfa fastfoodového řetězce

Kandidát do americké vlády

Trump nominoval do vlády šéfa fastfoodového řetězceNOVÉ 1
Svět

Echo24

Budoucí americký prezident Donald Trump chce do čela ministerstva práce dosadit ředitele fastfoodového řetězce Andrewa Puzdera. Trumpův štáb to ve čtvrtek oznámil v tiskové zprávě. Puzder stojí v čele společnosti CKE Restaurants Holdings, na volební kampaň newyorského miliardáře přispěl v květnu částkou 150 000 dolarů (3,8 milionu Kč).

Puzder bude podle Trumpova štábu usilovat o to, aby se američtí zaměstnanci „cítili bezpečněji a dostávali benefity, které si zaslouží“. Chce odstranit podle něj zbytečnou regulaci trhu práce, která brání růstu zaměstnanosti a omezuje možnosti vyšších výdělků.

Odboroví předáci se budoucího ministra práce obávají. Podle šéfa odborové centrály AFL-CIO Richarda Trumky je Puzderova minulost „poznamenána bojem proti pracujícím“.

Nový vůdce demokratické menšiny v Senátu Charles Schumer Trumpovo rozhodnutí rovněž kritizoval. „Jmenovat do čela ministerstva práce někoho, kdo je proti zvyšování minimální mzdy a proti vyššímu proplácení přesčasové práce a jehož podnikatelskou minulost opakovaně doprovázelo porušování pracovní legislativy, je jasným signálem, že budoucí vláda se bude starat o miliardáře, nikoli o americké pracující,“ uvedl.

Puzderovo jmenování, stejně jako nominaci všech ostatních členů budoucí Trumpovy vlády, musí schválit Senát amerického Kongresu. Republikáni v něm mají většinu.

Čtěte také: Zeman se přimlouval u Trumpa, aby do Prahy poslal Ivanu