Dánsku hrozí vážný útok z Ruska, prohlásil ministr obrany Fredriksen

Vážné ohrožení bezpečnosti

Dánsku hrozí vážný útok z Ruska, prohlásil ministr obrany FredriksenNOVÉ
Ruské rakety dlouhého doletu typu Topol. Foto: Ilustrační foto: Shutterstock
1
Svět

pf Echo24

Dánsku hrozí podle tamního ministra obrany Hjorta Fredriksena velmi vážný a hrozivý útok ze strany Ruské federace. Fredriksen prý ve svých úvahách vychází ze zprávy tajných služeb, ale i rozhovorů s několika vysoce postavenými členy tamní armády. O obavách dánského ministra informovala dánská mutace serveru The Local.

„Musíme jasně deklarovat, že Dánsko je ve vážném ohrožení, ať se jedná o jeden či druhý typ úderu,“ sdělil Fredriksen v rozhovoru pro list Berlingske. „Můžeme potvrdit, že Rusko v současné době instaluje své rakety v oblasti Kaliningradu. S nimi pak může dosáhnout až do Kodaně. To je samozřejmě hlavní riziko.“

Dánsko je však podle ministra obrany ohroženo i v oblasti virtuální bezpečnosti. V této souvislosti se Fredriksen obává zejména útoků hackerů, mezi kterými mohou být i skupiny počítačových expertů přímo financovaných Ruskem. Kreml se prý tímto způsobem může pokusit ovlivnit demokratické procesy v Dánsku, stejně jako tomu učinil v případě amerických prezidentských voleb.

„Státem podporované skupiny ruských hackerů jsou připraveny zaútočit na nemocnice, infrastrukturu či naše dodávky elektřiny tím, že se nabourají do našich počítačových systémů,“ uvedl dále Fredriksen v rozhovoru pro dánský list Berlingske.

Ministr obrany se domnívá, že jedinou možnou obranou vůči takovýmto útokům je okamžité posílení výdajů na státní obranu. V této souvislosti by prý jeho země měla zvážit zejména uvolnění dalších finančních prostředků pro rezort obrany, tak aby Dánsko splňovalo požadovaná dvě procenta HDP, tak jak si to žádá členství v Severoatlantické alianci. Fredriksen však připustil, že nárůst ze současných 1,17 procent na požadovanou úroveň zřejmě nebude v nejbližší době uskutečnitelný.

Čtěte také: Trump zváží konec sankcí proti Rusku i politiky jedné Číny

Kreml považuje americké tanky v Polsku za hrozbu