Zastavme zvůli ministerstva financí, píše TOP 09 Sobotkovi

Vymáhání daní

Zastavme zvůli ministerstva financí, píše TOP 09 SobotkoviNOVÉ
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek Foto:

Zdroj: Česká televize

1
Domov

Echo24

Zastavme likvidaci podnikatelů a nekontrolovatelnou zvůli ministerstva financí, píše v dopise premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) opoziční TOP 09. Žádá ho, aby se zasadil o zastavení nadužívání zajišťovacích příkazů Finanční správou. Instrument likviduje nevinné podnikatele a od doby, kdy je ministrem financí Andrej Babiš (ANO), četnost jeho využívání stoupá, řekli dnes ve Sněmovně novinářům představitelé strany. TOP 09 si přeje na příští schůzi Sněmovny slyšet, jak vláda situaci řeší. Sobotka požádal Babiše o statistiku využívání příkazů a návrh dalšího postupu.

Smyslem zajišťovacího příkazu, jak popsal Nejvyšší soud, je získat do úschovy částku, o které se správce daně domnívá, že bude odpovídat budoucí daňové povinnosti. Daňový řád však počítá s tím, že správce daně musí mít vážné a důvodné pochybnosti o tom, že by tato daňová povinnost bez použití zajištění byla po vyměření uhrazena.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek dnes řekl, že na stranu se kvůli příkazům obracejí desítky podnikatelů. Instrument má podle něj ve vyspělých zemích opodstatnění, ale musí být využíván zcela výjimečně v krajních případech. „Je to vážný problém, protože tento zcela mimořádný instrument je zneužíván,“ uvedl. Finanční správa jako by podle něj nadužíváním příkazů naznačovala, že všichni jsou podezřelí a zloději.

Sobotka dnes kvůli zajišťovacím příkazům napsal Babišovi dopis, který má ČTK k dispozici. Informace o možném nadužívání příkazů označil za znepokojující. „Chtěl bych vás požádat o statistický přehled počtu případů, kdy byl zajišťovací příkaz použit. Dále bych chtěl požádat o sdělení vašeho stanoviska k této záležitosti a návrhu dalšího postupu,“ napsal Babišovi. Příkaz by měl být používán jen v odůvodněných případech, dodal.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

TOP 09 v tiskové zprávě konstatovala, že nezákonnost postupu Finanční správy dokládají i opakovaná rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, která zajišťovací příkazy ruší. „Soudní rozhodnutí však již nemohou napravit likvidaci firem a národohospodářské škody, které nezvratně způsobila zvůle ministerstva financí,“ uvedla.

Čtěte také: Sporným opatřením ničí finanční správa tisíce podnikatelů ročně.