Místo Paláce Stromovka jen díra v zemi. Kolik ještě let?

Spor na Praze 7

Místo Paláce Stromovka jen díra v zemi. Kolik ještě let?NOVÉ
Domov

Filip Nachtmann

Patová situace. Investor léta plánovaného kontroverzního projektu Palác Stromovka v Praze 7 (firma Lordship) a radnice této městské části měli koncem minulého týdne stěžejní schůzku o tom, jak s projektem naloží. Opět se ovšem nedohodli. A protože nikdo nechce ustoupit, zdá se více než pravděpodobné, že obří díra, která je připravená na stavbu obchodního centra, bude v zemi kousek od Veletržního paláce vězet ještě přinejmenším několik let.

Projekt Paláce Stromovka, který má stát v prostoru za Parkhotelem na Praze 7, opakovaně kritizuje současné vedení radnice, které vzešlo z voleb v minulém roce. Investorovi vyčítá, že projekt nesplňuje nájemní smlouvu. A nechce ho proto povolit. V zemi poblíž Veletržního paláce tak nadále vězí obří kráter. Řešení měla přinést páteční schůzka společnosti Lordship s vedením radnice. Jenže ta skončila fiaskem.

„Možnost se domluvit ještě asi definitivně nepadla, ale je to těžké. Trváme na tom, že ten současný projekt neplní nájemní smlouvu,“ řekl deníku ECHO24.cz starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Jednání teď uvízla na mrtvém bodě. Projekt přitom může být zásadní pro tisíce obyvatel Prahy 7. Kromě obchodního centra by měl nabídnout služebnu městské policie, kanceláře, administrativní prostory pro radnici městské části nebo památník židovským obětem nacistické okupace. Záleží jen na tom, jaký návrh nakonec zvítězí – jestli ten investora, nebo přepracovaný, který nabídla Praha 7.

Lordship: Změna znamená jámu na dalších 15 let

Již dnes je jisté, že Pražané budou nejvíce tratit na tom, pokud se obě strany sporu nebudou schopny dohodnout. Městská část například může vypovědět nájemní smlouvu na pozemky, což už řešili místní zastupitelé. V tom případě by ale investor požadoval stamilionové kompenzace za vynaložené náklady a díra v zemi, která je vykopaná jen pár metrů za Parkhotelem, by tu zůstala další řadu let. Firma už navíc dříve naznačila, že je v krajním případě připravena peníze po Česku vymáhat i formou arbitráže.

„Dohoda není jednoduchá. Ta studie, kterou nám představila Praha 7, je ale v dohledné době nerealizovatelná. Pokud bychom chtěli mluvit o projektu, který nabízí radnice, bude možné ho realizovat někdy po roce 2030. Do té doby tam bude 15 let jáma, kterou je nutné neustále hlídat a zajišťovat,“ řekl deníku ECHO24.cz výkonný ředitel Lordship Václav Matoušek.

Firma má zatím stavební povolení na první část projektu, konkrétně na podzemní garáže. A starosta Čižinský ji vyzývá, ať se stavbou neotálí. Jenže na rozhodnutí o stavebním povolení na nadzemní část se teprve čeká. Vydat ho má pražský magistrát, kterému už vypršela lhůta. Zatím se ale stále nic neděje.

„Za 92 let bychom se měli stát vlastníky toho objektu. I proto chceme co možná nejvíce multifunkční projekt. Jeho součástí mělo být asi 80 bytů, což se ale nestalo. Investor plánuje jen kanceláře, což je pro nás nepřijatelné,“ uzavírá Čižinský.

Radnice vede s investorem asi největší spor o to, že podle projektu by v Paláci Stromovka neměly chybět desítky bytů. Jenže podle investora jednání s hygieniky ukázala, že byty v této stavbě nepovolí. To je ale pro radnici zásadní problém.

„Za 92 let bychom se měli stát vlastníky toho objektu. I proto chceme co možná nejvíce multifunkční projekt. Jeho součástí mělo být asi 80 bytů, což se ale nestalo. Investor plánuje jen kanceláře, což je pro nás nepřijatelné,“ uzavírá Čižinský.

Kontroverzní projekt řeší Praha 7 už více než deset let. V roce 2002 podepsala nájemní smlouvu na pozemky vedle Parkhotelu, tehdy ještě s jinou firmou. Britská společnost Lordship projekt koupila o čtyři roky později. Nájemní smlouva je uzavřena na 75 let, ovšem s možností dalšího prodloužení.

V tuto chvíli není jasné, jestli obyvatelům Prahy 7 nezůstane jen díra v zemi. K dalšímu setkání by se obě strany měly sejít během několika týdnů. Ustupovat ale nechce nikdo.