9 Ohrožená zvířata

Roztomilá zvířátka zachraňujeme. A co ta ošklivá?

, FOTOGALERIE

Témata: , , , , ,

Pandy, gorily, tygři, delfíni – to jsou ohrožená zvířata, za jejichž ochranu jsou lidé ochotni platit velké částky a pro zoologické zahrady po celém světě jsou zaručeným zdrojem příjmů. Ohrožených druhů jsou však na světě stovky, přitom mnohé z nich zrovna nevyhrávají soutěže roztomilosti.

Pandy velké jsou tak ohrožené, že je Čína, kde zvířata žijí, ostatním zoologickým zahradám pouze pronajímá. Panda bude tak k vidění i v pražské zoologické zahradě, kde se nyní pro ni staví nový domov. Panda je také symbolem Světového fondu na ochranu přírody (WWF) a patří tak mezi nejznámější ohrožené druhy.

Za posledních deset let jejich populace podle fondu ale stoupla a už oficiálně nepatří mezi kriticky ohrožené druhy, ale jsou nyní v kategorii „zranitelné“. Celosvětová kampaň na jejich záchranu tak zafungovala, další druhy však takové štěstí nemají. Zvířata přitom umírají především kvůli lidem.

Mnohé ohrožené druhy nezískávají celosvětovou pozornost a finance na záchranu třeba také proto, že je lidé považují za obskurní až ošklivé.

Takový Kahau nosatý má třeba příliš velký nos, indická fialová žába ani žábu nepřipomíná, ryba Psychrolutes marcidu vypadá jako rozteklá jahodová zmrzlina s obličejem, od ústního otvoru Mihule pacifické spíše odvrátíte zrak. Na druhou stranu obličejík Axolotla mexického vypadá až pixarovsky roztomile.

Na fotografie těchto druhů a mnoho dalších „ošklivých“ zvířat se můžete podívat ve fotogalerii.

Čtěte také: Lidé ve Venezuele nemají co jíst. Vnikají do zoo a zabíjí zvířata

Stop utrpení zvířat! Sobotka a spol. proti kožešinovým farmám

,