Nejlepší investice? Žádné zlato ale stavebnice Lego

VÍC NEŽ JEN DĚTSKÁ HRAČKA

Nejlepší investice? Žádné zlato ale stavebnice LegoNOVÉ
Domov

tv Echo24

Oblíbená stavebnice, se kterou si rády hrají děti a kterou letos pod vánočními stromečky děti nalézaly nejčastěji, může být zajímavá i pro investory. To, co vypadá jen jako populární dětská hračka, totiž zaznamenalo na trhu za posledních 15 let větší úspěch, než třeba zlato. Pokud tedy rodiče letos investovali do některé z větších sad kostiček Lego, měli by si rozmyslet, zda ji rozbalit. Za pár let by se totiž její cena mohla mnohanásobně zvýšit.

Množství vydávaných stavebnic je totiž omezené, a proto cena některých edicí může výrazně stoupnout. Některé stavebnice se tak před lety začínaly prodávat za pár stovek liber a dnes mají hodnotu několik tisíc.

Nejvyšší hodnotu má sběratelský set hvězdná loď Millennium Falcon ze série Star Wars s pěti tisíci dílky, který je vůbec největší v historii Lega. Na začátku prodeje v roce 2007 měla stavebnice hodnotu přibližně 342 liber (v té době cca 13 700 korun), dnes má už cenu přes 2 700 liber ( cca 97 tisíc Kč). Na českém e-shopu ji nicméně nabízejí za celých 139 tisíc korun. 

Pomyslné druhé místo pak drží Café Corner, stavebnice, která je primárně určena pro dospělé, zkušené stavitele Lega. Ta začínala na ceně téměř 89 liber (cca 3 600 korun), dnes je její hodnota něco malo přes 2 tisíce liber (72 tisíc korun). Jedná se také o největší růst ceny od vstupu stavebnice na trh v roce 2007.

Třetí nejhodnotnější stavebnice je v současné době Taj Mahal, jejíž cena začínala na necelých 200 liber (cca 6200 korun) a dnes její cena dosahuje 1 800 liber (cca 64 800 korun). Ceny ovšem nerostou pouze u velkých sběratelských edic, ale také u menších setů, se kterými si děti běžně hrají, jako je například policejní stanice. 

Lego patří mezi nejoblíbenější vánoční dárky a to platí i o letošních Vánocích, kterým vládne díky premiéře sedmého slavné sci-fi série Star Wars stavebnice Lego s figurkami a vesmírnými loděmi z této filmové ságy. Pokud jste fanoušky této hračky a nevíte, co s penězi, navštivte investiční web Lega BrickPicker.com

Čtěte také: Co najdete pod stromečkem? Možná tam bude lego a tyč na selfie