Největšího slona na světě zabili pytláci
Největšího slona světa Sataa, žijícího v keňském Národním parku Východní Tsavo, zabili pytláci. Jeho tělo bylo objeveno začátkem června v lesní bažině. Identitu slona nyní potvrdila i státní organizace pro ochranu volně žijících zvířat v Keni – Kenya Wildlife Service (KWS). Informaci přinesl server The Guardian.
Padesátiletý Satao byl jedním z posledních přežívajících tzv. „velkých tuskerů“ (great tuskers), slonů s kly tak velkými, že dosahují až na zem. Svým nezvyklým vzrůstem se stal nejen keňskou ikonou, globálním unikátem, ale také lákavým objektem pro tamější pytláky.
Místní společnost pro ochranu zvířat volně se pohybujících po národním parku Tsavo Trust, proto spojila své síly i se státní organizací KWS a posledních 18 měsíců monitorovaly Sataův pohyb pomocí leteckého průzkumu i pozemního personálu. I přes to se ale pytlákům podařilo k obřímu slonovi dostat. Poprvé v březnu, kdy byl postřelen otrávenými šípy. Ošetřovatelům se však slona podařilo zachránit a znovu vypustit do přírody.
První týden v červnu Richard Moller, výkonný ředitel Tsavo Trust, při prohlídce národního parku nalezl v bažině obrovské sloní tělo. „Hned jsem věděl, že je to náš Satao. Byla malá pravděpodobnost, že bych se mohl mýlit. Musel jsem si to ale ověřit dřív, než jsem s tím vyšel na veřejnost,“ uvedl Moller pro list The Guardian. Podle vyšetřovatelů ležel slon na místě několik dní.
Nedlouho před smrtí Sataa se Keňané vyrovnávali se smrtí obdobné ikony. Legendární nositel klů zvaný Mountain Bull přišel o svůj život stejným způsobem hluboko uvnitř keňských lesů již na začátku května.
„Schopnosti maskovat se a chránit, které se sloni učili po staletí, jsou nyní zcela zbytečné. Pytlákům totiž stačí k ulovení slona nejlevnější čínské zboží.“
Mark Beeble, filmový dokumentarista žijící v Keni, který zasvětil svůj život africkým slonům včetně Sataa, zmínil, že schopnosti maskovat se a chránit, které se sloni učili po staletí a které jim pomáhaly doposud přežívat, jsou nyní zcela zbytečné. Pytlákům totiž stačí k ulovení slona nejlevnější čínské zboží – chytré telefony, staré motocykly a brýle pro noční vidění. „Satao byl tak inteligentní, že se sám snažil chránit a své obří kly skrýval ve křoví, aby je nebylo vidět, to je už ale k ničemu,“ napsal Mark na svém Twitteru.
„Podle oficiálních údajů zavraždili pytláci od začátku roku 2014 nejméně 97 slonů. Místní obyvatelé jsou přesvědčeni, že číslo je ve skutečnosti 10 krát vyšší.“
Podle posledních údajů KWS zavraždili pytláci od začátku roku 2014 už 97 slonů. Místní obyvatelé jsou ale přesvědčeni, že číslo je ve skutečnosti 10 krát vyšší. Státní organizace nechce oficiální databázi sloní úmrtnosti zpřístupnit veřejnosti. Zmatení jsou i případní dárci. KWS totiž neustále bojuje o získávání větších finančních prostředků na posílení boje proti pytláctví. Podle oficiálních údajů, které vykazují, ale větší příspěvky nejsou potřeba a navzdory tomu, co vnímají obyvatelé, v Keni není ani žádná pytlácká krize.