Skupina senátorů chce zrušit EET. Do konce roku se jednání nestihne

NÁVRH ZRUŠENÍ EET

Skupina senátorů chce zrušit EET. Do konce roku se jednání nestihneNOVÉ 1
EET

Echo24

Skupina senátorů z klubu ODS a STAN a senátor Ivo Valenta (za Stranu soukromníků) navrhují zrušit zákon o elektronické evidenci tržeb (EET). Svůj návrh zákona na zrušení normy, která má začít platit už ve čtvrtek, dnes představili na tiskové konferenci. Jsou přesvědčeni o tom, že EET v současné podobě uškodí zejména malým podnikatelům a soukromníkům. Senátoři také převzali občanskou petici za zrušení zákona s více než 11.500 podpisy, k níž se mimo jiné připojilo i 19 starostů a 14 senátorů.

Zákon navrhl Valenta a občanští demokraté se starosty se k němu připojili. Valenta uvedl, že senátory k tomu vedly chaotické události posledních týdnů. „To byl důvod k tomu, abychom iniciovali nový zákon o zrušení EET, protože si myslíme, že dokonce ani vládní koalice už dneska neví, co s tím má dělat. Od samého začátku jsme tvrdili, že to je velká hloupost a akorát na šmírování lidí,“ řekl.

Zákon o evidenci tržeb patří mezi stěžejní projekty současné vládní koalice. Zhruba 40.000 podnikatelů v pohostinství a ubytovacích službách má začít elektronicky evidovat tržby. Vláda si od evidence slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření ostře kritizuje a tvrdí, že EET zlikviduje mnoho drobných živnostníků.

„Teď sbíráme všechny podpisy, dovedu si představit, že dneska je budeme mít všechny,“ řekl předseda klubu starostů Jan Horník. Připustil ale, že jednání příští schůze horní komory, 14. prosince, se nestihne. Chce se zasadit o to, aby se k návrhu připojila nadpoloviční většina senátorů. Pokud by se tedy zákon na jednání Senátu dostal, projednávali by ho senátoři v lednu příštího roku. Předkladatelé zákona by chtěli ochránit zejména podnikatele, které EET teprve čeká.