Do čela fotbalové FIFA se postaví Afričanka

AFRIČANKA DO FOTBALU NEDĚLALA

Do čela fotbalové FIFA se postaví AfričankaNOVÉ
Nová šéfka organizace FIFA. Foto: Foto: www.fifa.com
1
Svět

vb Echo24

Ve vedení Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA) bude vůbec poprvé v historii žena a to Afričanka. Čtyřiapadesátiletá Fatma Samourová ze Senegalu se zároveň stane vůbec první osobou černé barvy pleti, která bude zastávat post generálního sekretáře. Samourová, která doteď působila v OSN, by se ve vedení FIFA měla působit od června letošního roku.

Samourová by podle prezidenta organizace Gianni Infantina měla do FIFA přinést čerstvý vítr a pomoci jí vyrovnat se se sérií korupčních skandálů, kterým musela čelit v posledních měsících.

„Prokázala schopnost stavět a vést týmy a zlepšovat způsob, jakým organizace fungují. Také si uvědomuje – což je pro FIFA důležité – že transparentnost a zodpovědnost jsou základem jakékoli dobře fungující a odpovědné organizace,“ uvedl Valcke podle BBC.

Samourová, jejíž jmenování bylo oznámeno na kongresu FIFA, který se koná v Mexiku, před uvedením do funkce ještě bude muset projít kontrolou způsobilosti. Zajímavé je rovněž to, že Samourová, která 21 pracovala pro Organizaci spojených národů, se ve světě fotbalu dosud nepohybovala.

Samotná Afričanka, která podle BBC hovoří čtyřmi jazyky, však jmenování do funkce vítá. „Dnešek je pro mě úžasný den a jsem poctěna, že se můžu ujmout této funkce,“ uvedla podle britské stanice. Zároveň se prý těší na to, až bude moct ve FIFA zužitkovat své dosavadní zkušenosti z OSN.

Čtěte také: V kauze Panama Papers figuruje i nový prezident FIFA Infantino