Proč už Jihočeši nechtějí Zimolu
Jižní Čechy jsou krajinou bez ostrých hran. A pokud nějaké přece jen existují, pak skryty mlhou vystupující z nesčetných rybníků. Přesto se i z mlžného a věčně zamyšleného kraje ozval výkřik, který nenechal chladným nikoho v republice. „Jako příměr toho, co se stalo, mne napadá snad jen mnichovský diktát,“ ozvalo se hlasem jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD).
Těmito slovy popsal včerejší koaliční jednání, při kterém ho předsedkyně jihočeské organizace ANO Radka Maxová vyzvala, ať odstoupí z funkce kvůli aféře s rekreační chalupou na Lipně. Následovat ho měl náměstek a soused z vedlejší chalupy Jaromír Slíva, nemluvě o šéfovi krajského podniku Jihočeské nemocnice Martinu Bláhovi, který pro oba politiky chalupy postavil. Na rozdíl od Beneše po Mnichově však Zimola neodstoupil, a tak se koalice rozpadla. Teď do čtrnácti dnů hrozí, že ho z hejtmanské funkce odvolá zastupitelstvo.
Do povědomí v celé zemi se příběh dostane osobou jejího protagonisty. Jde o jednoho z pěti tzv. lánských pučistů, zároveň ovšem úspěšného hejtmana, který jako jediný ze sociálních demokratů loni suverénně vyhrál už třetí volby. Býval označován za trojského koně Andreje Babiše uvnitř ČSSD, který by mohl stranu převzít po parlamentních volbách prohraných na podzim. A kdo ví, třeba domluvit s vítězným ANO novou vládu.
Není třeba spiklenců, stačí hypotéka
Na Zimolův výkřik přesto jako první odpověď napadne věta: „Jak si mohl hejtman myslet, že mu to projde?“ Hejtman musel mít pocit naprosté nedotknutelnosti, když si nechal postavit dům za cizí peníze s tím, že ho uhradí někdy v budoucnosti. Navíc stavbu chalupy financoval člověk, kterého Zimola v jeho funkci odměňoval tak, že by chalupu postavil jenom z ročních odměn, a ještě by mu zbylo. Každý štamgast v každé jihočeské hospodě přesně ví, o co jde. „Proč si nevzal na deset let hypotéku, aby měl nějaké krytí?“ zní dnes obvyklá otázka.
Čtěte také: Zimola rezignoval na funkci hejtmana
V jihočeských poměrech projde leccos, protože se každý zná s každým a navzájem si leccos tolerují. S tím ovšem nemohl počítat právě Zimola v časech nedlouho po sestavení krajské koalice. Vítězný Zimola si loni v říjnu postavil hlavu a odmítl přijmout do koalice s hnutím ANO občanské demokraty. Místo nich se spokojil se stranou Jihočeši 2012. Řečeno místním slangem, odvážil se jít „proti Hluboké“, tedy proti hlubockému místostarostovi Pavlu Dlouhému, který byl před osmi lety novináři zmiňován v rámci boje předsedy ODS Mirka Topolánka proti stranickým „kmotrům“. Podle široce sdílených mýtů prý dodnes řídí jakési klientské struktury navázané v celém kraji na občanské demokraty. Zimola se přes veškeré sebevědomí volebního vítěze neodvážil jít do boje proti občanským demokratům sám a přes prezidenta Miloše Zemana domluvil, že mu předseda hnutí ANO Andrej Babiš zajistí podporu svých jihočeských souputníků.
Skončilo to prostě. Koalice byla loni sestavena bez občanských demokratů. O necelých pět měsíců později zahájil šéf jihočeské ODS Martin Kuba kampaň kvůli Zimolově chalupě u Lipna. Protože získal podporu tak vlivného média, jakým je bulvární Blesk, trvalo jenom pár týdnů, než ANO Zimolu opustilo, a jenom měsíc, než se rozpadla krajská koalice.
Zklamání sociálních demokratů je nezměrné. „Dnes jen hnutí ANO dokončilo, co se jim nepovedlo na podzim po volbách. Spojit se s kmotry z ODS v čele s všehoschopným Martinem Kubou a dostat se k penězům v krajských nemocnicích,“ postěžoval si v rozhovoru pro Deník zcela marně a nekorektně David Slepička, zastupitel Týna nad Vltavou. K popisu situace nejsou spiklenecké teorie třeba. „Vyplácet pohádkové odměny kamarádovi, a ještě si od něho nechat stavět chalupu na Lipně, to je politická sebevražda,“ řekl prachatický občanský demokrat Jan Bauer.
Měl se domluvit s místními
Bude možné dělat dalekosáhlé úvahy, co v republikovém kontextu znamená očekávaná jihočeská spolupráce ANO s ODS, které budou ke všemu asistovat lidovci, TOP 09 a Starostové. Tento vyšší rozměr není nutné přeceňovat. Už dnes tvoří ANO, ODS a lidovci jádro koalice na radnici v Českých Budějovicích. Jenom osobní animozity byly důvodem, proč nebyli i tady přizváni Starostové a TOP 09 a proč se vzalo zavděk výpomocí ČSSD. Někdo musí obsadit také krajské funkce a udržet věci v chodu, i když to se Zimolou právě nejde.
Umírněný výklad jihočeské krize podporuje ještě jeden hlubší důvod. Chování Zimoly při koaličních jednáních v říjnu 2016 je možné hodnotit jako zpronevěru jižním Čechám. Kdo někdy navštívil českobudějovický, písecký či táborský region, ten dobře ví, že Jihočeši jsou patrioti a své záležitosti zásadně řeší sami. Proč do nich zasvěcovat někoho odjinud, třeba dokonce z Prahy? Tento nevyřčený, přesto všemi sdílený konsenzus Zimola porušil, když žádal o pomoc Babiše. Mohl se přece domluvit s místními.