1 VIDEO

VIDEO: Dramatické chvíle, kdy se protrhla odpadní nádrž v Brazílii. Tragédie má už přes 100 obětí

, NOVÉ

Témata: ,

Odpadní nádrž se protrhla v dole na železnou rudu u města Brumadinho, které leží nedaleko města Belo Horizonte (metropole brazilského státu Minais Gerais), 25. ledna a má už přes sto obětí. Na nově objevených záběrech je zachycen přímo moment tragického protržení. Voda a bahno zaplavily rozsáhlé území, včetně administrativní části dolu a části blízké obce Vila Ferteco. Podle agentury DPA zaplavil kal z nádrže plochu asi 290 hektarů.

Místní úřady v pátek oznámily, že záchranáři našli už 115 mrtvých a stále pátrají po 248 pohřešovaných. Informovala o tom brazilská televize Globo, která také zveřejnila video zachycující onu tragédii.

Mluvčí místních hasičů v pátek novinářům sdělil, že záchranné práce na místě neštěstí pokračují i přesto, že posledního živého z bahna vytáhli záchranáři minulý týden v sobotu. Nyní už ale přešly operace do nové fáze s použitím těžké techniky, dosud vyhrabávali hasiči, policisté a dobrovolníci oběti z bahna ručně, jen s lopatami. Pomáhali jim i speciálně vycvičení psi a přístroje na lokalizování signálů z mobilních telefonů.

Starosta města Brumadinho Avimar Barcelos novinářům řekl, že hlavní přístupové silnice do města stále blokují masy bahna.

Příčina protržení nádrže zatím není známá. Brazilská společnost Vale, která důl provozovala, se hájí, že dodržovala všechny předpisy a že kontrola německé firmy TÜV Süd loni v září zjistila, že nádrž je stabilní. Tento týden kvůli neštěstí policie předběžně zadržela tři zaměstnance společnosti Vale a podle agentury DPA také dva kontrolory firmy TÜV.

Firma Vale se za neštěstí omluvila, zodpovědnost ale zatím nepřijala. Rodinám obětí a pohřešovaných nabídla 100 000 realů (zhruba 610 000 Kč).

Neštěstí se stalo v brazilském státě Minas Gerais, který postihla podobná tragédie už v listopadu 2015. Tehdy se protrhla odpadní nádrž u města Mariana a voda a bahno zaplavily několik vesnic, zemřelo při tom 19 lidí a toxické bahno znečistilo řeku. Spoluvlastníkem dolu, kde se neštěstí stalo, byla rovněž společnost Vale.


Čtěte dále: Guaidóva přísaha jako prezidenta mnohé opoziční lídry překvapila: Nyní za ním ale stojí

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.