Češi nesmí do hotspotů v Řecku. Chovanec žádá vysvětlení

Uprchlíci v Řecku

Češi nesmí do hotspotů v Řecku. Chovanec žádá vysvětleníNOVÉ
Hotspot na ostrově Lesbos Foto: Foto: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Migrační krize může zapříčinit další zostření vzájemných vztahů mezi Českou republikou a Řeckem. Podle informací Práva totiž Řekové opakovaně nepovolili českému styčnému imigračnímu důstojníkovi přístup do registračních středisek pro uprchlíky, takzvaných hotspotů. Již koncem minulého roku došlo mezi Aténami a Prahou k diplomatickému sporu po výrocích prezidenta Miloše Zemana.

Kvůli zamezenému přístupu je pro Českou republiku prakticky nemožné kontrolovat, jaké osoby propouští Řecko přes své území dále do Evropy. Český zástupce se tak na vlastní oči nemůže přesvědčit o tom, kdo nakonec na naše území dorazí. Prvních dvacet uprchlíků má přitom naše země přijmout už v nejbližších dnech.

„Řecko vyvolalo mezinárodní konflikt s ČR. Takhle si tu spolupráci rozhodně nepředstavujeme. Trvá to už asi šest až osm týdnů,“ poznamenal v pátek vysoce postavený zdroj Práva z české bezpečnostní sféry.

Celá situace se nezamlouvá ani českému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi. Ten považuje chování řecké strany za projev nedůvěry a chystá se ho se svým zahraničním protějškem v nejbližší době řešit. Stejný postup zřejmě uplatní i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na setkání s ostatními evropskými politiky v Bruselu.

Řecká vláda v lednu letošního roku vydala nařízení, podle kterého mohou zahraniční pracovníci vstoupit na území hotspotů pouze po předchozím souhlasu místní vlády. Zatímco ostatní členské státy toto povolení získali, Česká republika prozatím na kladné vyjádření čeká.

„Teprve na základě dalších informací se rozhodneme, jak budeme dále postupovat, nicméně situaci nepovažuji za šťastnou i s ohledem na to, že podle našich informací je styčným důstojníkům jiných zemí vstup do hotspotů povolen. Řeckou stranu proto důrazně požádáme o vysvětlení situace,“ uvedl k tomu v Právu Chovanec.

Podobně vyhrocené vztahy má Řecko i s jedním z našich sousedů Slovenskem. Předmětem sporu jsou v tomto případě slova řeckého velvyslance Nicolas Plexidas na adresu slovenského premiéra Roberta Fica. Toho v rozhovoru pro Denník N kritizoval Plexidas za negativní postoj k imigrační krizi. Fico svými projevy údajně pouze přispívá k vytváření xenofobních nálad ve společnosti.

Již v prosinci povolalo Řecko svého velvyslance z Prahy na konzultace poté, co prezident Miloš Zeman zpochybnil účast Řecka v eurozóně.

Čtěte také: Do Řecka a Itálie letos přišlo 140 tisíc běženců. 7x více než loni

Řecko údajně přesune uprchlíky z makedonské hranice

Sdílet:

Hlavní zprávy

Přišel v Americe vietnamský moment?

KOMENTÁŘ

Nějaké jevy mají postupný vývoj, a pak v intencích toho vývoje přijde něco tak absurdního a nepochopitelného, že pak může následovat už jen zlom ve vnímání. To ...

00:06
×

Podobné články