Průzkum: Fillon porazí Le Penovou v prvním i v druhém kole

volby ve Francii

Průzkum: Fillon porazí Le Penovou v prvním i v druhém koleNOVÉ 1
Svět

Echo24

O uplynulém víkendu byl v pravicových primárkách ve Francii zvolen bývalý premiér François Fillon kandidátem republikánů jarních prezidentských voleb. V poprvé konaných primárkách, kdy mohl hlasovat každý příznivec pravice, nejen člen strany, přišlo volit nečekaných 4,4 miliony voličů. Podle průzkumu uskutečněného jen den po tomto hlasování, by se Fillon nyní stal hladce prezidentem.

Volební průzkum Kantar OnePoint Sofres pro media RTL, Le Figaro a LCI přinesl špatné zprávy pro Národní frontu (FN) Marine Le Penové. Přitom ještě před pravicovými primárkami měla vůdkyně FN značný náskok před potenciálními soupeři.

Podle průzkumu Kantar OnePoint Sofres šéfka FN nevyhrála ani v první kole, o čemž se doposud nepochybovalo. Získala by v něm 23-25 procent hlasů oproti Fillonovi, kterému by dalo hlas 28-31 procenta voličů. Vítězství ve druhém závěrečném kole, kam by oba kandidáti postoupili, by bylo pro Fillona ještě výraznější. Mohl by získat až 66 procent hlasů oproti 34 procentům pro Marine Le Penovou.

Průzkum je také sprchou pro současného socialistického prezidenta Françoise Hollandea, pokud by skutečně kandidoval. Neměl by moc šancí ani vůči dalším kandidátům levice.