Pohrdá vláda parlamentem? Ani jeden ministr nedorazil na interpelace

Pohrdá vláda parlamentem? Ani jeden ministr nedorazil na interpelace 1
Domov

Filip Nachtmann

Většina ministrů současné vlády si na interpelace opozice moc nepotrpí. Jejich špatná docházka vyvrcholila ve čtvrtek, kdy se neodstavil ani jediný člen vlády, kterého chtěli poslanci interpelovat. Dopolední jednání sněmovny se tak po zhruba pěti minutách muselo zrušit. Pravicová opozice, která chce právě ve čtvrtek na mimořádné schůzi probírat i problémy s dopravními stavbami, to označuje za pohrdání parlamentem.

Sněmovna se dopoledne měla věnovat pěti písemným interpelacím na čtyři členy vlády. „Vzhledem k omluvám, které jsem přečetl, tak ani pan ministr Chovanec, ani pan ministr Jurečka, ani pan ministr Babiš ani pan premiér Sobotka nejsou přítomni,“ konstatoval po pár minutách schůze její předsedající Petr Gazdík (STAN).

Účast ministrů při čtvrtečních interpelacích je dlouhodobě tristní. Z dnešního jednání nebo z jeho části se omluvilo hned 12 členů vlády. A protože ráno nedorazil byť jediný ministr, na něž interpelace mířily, musela se schůze přerušit.

„Považuji to už za pohrdání sněmovnou a demokracií. Nepomohly výzvy předsedy sněmovny ani sliby premiéra, ministři nepovažují za důležité a nutné se na interpelace vůbec dostavit,“ kritizoval koalici šéf poslanců TOP 09 a Starostů František Laudát.

Podobně celou věc vidí i předseda ODS Petr Fiala. „Na malou účast ministrů na interpelacích jsme zvyklí. Dnes však do práce nepřišel ani jeden člen vlády. Pohrdání parlamentem v přímém přenosu,“ napsal Fiala na Twitter.

Pravicová opozice je pobouřena ještě z jednoho důvodu. Od 11 hodin má totiž sněmovna mimořádně debatovat o problémech spojených s budováním dopravních staveb v Česku. A vypadá to, že vládní účast na schůzi nebude příliš velká.

Čtěte také: Babiš brečí. Jeho vlastní poslanci se ho na nic neptají