Rusko provokuje. Výzvědná loď se pohybuje kousek od amerických břehů

Ruské vojenské manévry

Rusko provokuje. Výzvědná loď se pohybuje kousek od amerických břehůNOVÉ
Loď ruského námořnictva SSV-175 Viktor Leonov Foto:

Foto: Youtube / Screenshot

1
Svět

mk Echo24

Ruskou výzvědnou loď SSV-175 Viktor Leonov zachytili vojáci z americké ponorkové základny ve státě Connecticut, a to pouhých 48 km od břehu. Loď se držela dostatečně daleko od amerického území, které končí přibližně 19 kilometrů od pevniny, i tak lze ale její manévr označit za provokaci. Informoval o tom server Fox News.

Loď je vyzbrojená raketami země-vzduch, ale její hlavní funkcí je zřejmě sledování vojenské komunikace a zkoušení pohotovosti radarů amerického námořnictva. Viktor Leonov pozoruje americké námořnictvo v blízkosti amerického území již delší dobu, naposledy se přiblížil k ponorkové základně v Kings Bay, která je rovněž na východním pobřeží. V lednu 2015 byl zase spatřen kousek od kubánského hlavního města Havany.

Pentagon předpokládá, že loď popluje podle východního pobřeží a a vrátí se zpět do Karibiku. Podle oficiálního vyjádření probíhá pozorování lodi již několik měsíců od chvíle, kdy radary zachytily její vysílání v Atlantiku nedaleko Jamajky. Výzvědná loď SSV-175 Viktor Leonov je součástí ruské námořní flotily, která má základnu v Barentsově moři.

Proplouvání průzkumné lodě přitom není jedinou ruskou provokací. V pátek prolétlo pět ruských stíhaček v těsné blízkosti torpédoborce amerického námořnictva v Černém moři. Všechny měly vypnuté vysílačky a ignorovaly pokusy o spojení s americkou lodí. Nedávno také Rusko tajně rozmístilo novou střelu s plochou dráhou letu navzdory dohodě mezi Moskvou a Washingtonem z konce studené války.

Čtěte také:

Jako za studené války: Rusko rozmisťuje nové rakety

Do Litvy dorazili první vojáci praporu NATO, Rusko umisťuje u hranic rakety