Panika se šíří. Ať studenti nejezdí na Západ, vyzývá Hašek

Reakce na pařížské útoky

Panika se šíří. Ať studenti nejezdí na Západ, vyzývá HašekNOVÉ 5
Domov

ac Echo24

Po zrušení slavnostního rozsvěcení vánočního stromu v Praze či adventu v Příbrami s vlastním bezpečnostním opatřením přišel i jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Rada kraje na jeho návrh vydala doporučení pro školy, aby omezily cesty do zemí EU, kde se podle něj zhoršila bezpečnostní situace po teroristických útocích v Paříži. Doporučení, které je adresováno přímo ředitelům škol, konkrétně mluví například o Francii, Belgii a Německu.

„I na dálku z Pekingu jsem dnes Radě Jihomoravského kraje navrhl opatření k zajištění bezpečnosti studentů krajských středních škol při zahraničních cestách – výlety, kurzy, stáže – s ohledem na bezpečnostní situaci v Evropě,“ zní začátek doporučení, které ze své návštěvy čínské metropole adresoval hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, kde jsou nyní kromě premiéra Sobotky na návštěvě i zástupci Haškova kraje a tamních firem.

Čtěte také: Starosta za ANO zrušil oslavy adventu. Kvůli možné panice

Doporučení je adresováno všem ředitelů a ředitelkám škol a školských zařízení, které zřizuje Jihomoravský kraj, a nařizuje jim, aby omezily výjezdy do zemí EU, kde se podle Haška po teroristických atentátech v Paříži zvýšilo bezpečnostní riziko. V praxi by to mělo znamenat zřejmě zrušení většiny plánovaných výjezdů, a to především do Belgie, Francie a Německa.

Konečné rozhodnutí je na ředitelích a ředitelkách institucí. V regionu je 85 středních škol, které jsou příspěvkovými organizacemi kraje, což je více než 90 procent. Mnohé z nich plánovaly předvánoční výlety do zahraničí.

Například gymnázium v brněnské Křenové ulici plánovalo předvánoční výlet do Paříže. „Už jsme měli přihlášených 30 studentů na něj, ale minulé pondělí jsme jej po teroristických útocích zrušili. Pojedeme do Vídně,“ řekl dnes ČTK ředitel školy Miroslav Marek. Obdobná situace je i v jiných školách v kraji.

Dál plánuje výlet do Vídně i střední škola v brněnské Charbulově ulici. „Ten nezrušíme. Ze 41 přihlášených ale již rodiče dvou studentů jejich zájezd zrušili. Důvodem jsou právě obavy z terorismu,“ řekl zástupce ředitelky školy Pavel Mrázek.

Strach z terorismu obchází i město Příbram v čele se starostou Jindřichem Vařekou za ANO, které kvůli možnému zvýšení paniky zrušilo oslavy zahájení adventu na náměstí T. G. Masaryka.

Čtěte také: Praha uzavřela podzemí. ‚Útok na kolektory by byl katastrofa‘