Juncker k Čechům: Dostáváte pomoc z Bruselu, tak přijímejte migranty

Šéf EK v Praze

Juncker k Čechům: Dostáváte pomoc z Bruselu, tak přijímejte migrantyAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Česká republika přijímá pomoc od Evropské unie, a měla by proto prokázat solidaritu při společném řešení migrační krize, řekl dnes v projevu o budoucnosti EU v pražském Karolinu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Reagoval na oznámení české vlády, že už nepřijme žádné další migranty podle kvót, které členské země schválily předloni. Juncker také prohlásil, že všechny země EU chtějí demokratickou, prosperující a bezpečnou Evropu.

„Jsem přesvědčen, že Češi jsou velcí Evropané a měli by být Evropané i v otázce migrace,“ řekl Juncker. Je mu líto, že Česko dosud v rámci společného relokačního mechanismu přijalo jenom 12 lidí. Dodal, že ačkoliv se snaží pochopit, že otázka migrace je pro lidi citlivá, solidarita je jedním z principů, na nichž stojí evropská integrace. „Vy přijímáte pomoc od Evropy, a měli byste tedy ukázat i solidaritu,“ dodal Juncker.

V Evropské unii podle Junckera existují rozdíly v tom, jak jsou země zapojeny do společných projektů. Evropa více rychlostí je podle něj skutečností. „Nemám rád pojem vícerychlostní Evropa, raději tomu říkám Evropa různých rychlostí. Náš směr je sice stejný, ale rychlost je jiná. To je něco, co tu už existuje,“ řekl. Důkazem je to, že ne všechny země přijaly euro a ne všechny jsou součástí schengenského prostoru. Poznamenal však, že v základních otázkách se všechny členské státy shodují. „Evropu demokratickou, bezpečnou a prosperující si přejeme všichni,“ uvedl.

Juncker nepovažuje za nutné, aby Evropská unie zasahovala do všeho, některé problémy však členské země musí řešit společně. „Evropa by neměla regulovat objem vody v nádržce na toaletě a podobné věci, ale existují věci, které musíme dělat společně,“ podotkl šéf komise. Příkladem je podle něj třeba migrační politika.

Juncker projevem v Karolinu zahájil svůj dvoudenní pobyt v Praze. Slavnostního zasedání se zúčastnili představitelé Karlovy univerzity i dalších českých a slovenských vysokých škol, poslanci, senátoři a studenti. Juncker poznamenal, že politici by se měli snažit, aby jim mladí lidé rozuměli, protože právě na nich záleží budoucnost EU.

Rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima Junckerovi ještě před projevem předal zlatou pamětní medaili za zásluhy o evropskou integraci a porozumění mezi národy Evropy. Šéf Evropské komise řekl, že jako Lucemburčan si medaile zvlášť cení, protože univerzitu založil Karel IV. z rodu Lucemburků.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes na jednání s představiteli českého Parlamentu zopakoval, že ho nepotěšilo rozhodnutí české vlády nepřijímat další migranty podle společných evropských kvót. ČTK to po schůzce řekl předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Česká vláda podle Štěcha nemohla očekávat, že Juncker bude s jejím postupem souhlasit. Dodal, že předseda komise se nepokoušel vnutit české reprezentaci změnu postoje. Během jednání v Senátu se politici věnovali také budoucnosti EU, brexitu nebo společné obraně EU.

„V otázce migrace byl (Juncker) zdrženlivý, hovořil o tom, že stanovisko naší vlády ho nijak nepotěšilo, ale že o věci se musí jednat,“ uvedl Štěch. Nic nevnucoval, dodal.

Podle Štěcha Juncker během schůzky, na níž byl také předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a další členové vedení Senátu, vyloučil, že by kvůli stanovisku ke kvótám Praha přišla o podporu z fondů EU. „Jasně řekl, že odmítá a nebude nikdy podporovat to, že by se spojovaly kvó́ty a jejich naplňování s nějakými omezeními nebo sankcemi, co se týká strukturálních fondů,“ řekl Štěch. „Nemohli jsme čekat, že sem přijede a řekne: ano, my souhlasíme, že to bude všechno jinak,“ podotkl předseda Senátu.

Juncker v pátek v Praze vystoupí na konferenci k budoucnosti společné obrany EU, kterou zaštiťuje společně s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). O variantách, jak by mohla EU postupovat v bezpečnostních otázkách, Juncker hovořil i se Štěchem a Hamáčkem. „Nemůžeme si dovolovat nějaké nové struktury, aby to stálo peníze. My musíme efektivně využívat stávající kapacity,“ míní Štěch.

Předseda Senátu doplnil, že stabilitu EU podle něj významně ohrožují ekonomické rozdíly mezi jednotlivými členskými státy. Ty podle něj dělí Evropu nejen na pomyslný bohatý sever a chudý jih, nerovnováha je i mezi východem a západem. „To jsou věci, které stabilitu Evropy mohou daleko více rozvracet než některé věci, kterým věnujeme maximální pozornost v současné době,“ podotkl Štěch.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články