Nezvyšujte riziko chaosu, vyzval Mládek Vitáskovou
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek vyzval předsedkyni Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou, aby podle jeho slov přestala svými prohlášeními prohlubovat nepředvídatelnost a nezvyšovala riziko chaosu v energetickém sektoru a nevyvolávala nerealistická očekávání, která nemohou být naplněna bez vzniku velkých škod pro český stát a jeho daňové poplatníky. Mládek tak reagoval na úterní informaci MF Dnes o tom, že Vitásková chce, aby spotřebitelé přestali platit na ty zdroje, které dosud nemají potvrzení z Bruselu, takzvanou notifikaci. Pro domácnosti, které elektřinou topí, by to znamenalo úsporu tisíců korun ročně.
Zelených zdrojů bez notifikace je zatím z celkového balíku většina. Jde hlavně o solární a větrné elektrárny, které byly připojeny k síti v letech 2006 až 2012. Odběratelům by Vitásková tímto krokem ušetřila 17 miliard korun, ale zároveň by spustila lavinu soudních sporů a arbitráží ze strany investorů.
Vitásková tvrdí, že obnovitelné zdroje, které nemají notifikaci, dostávají podporu v rozporu se zákonem. Úřad proto připravil dvě varianty regulovaných cen pro příští rok. Jedna obsahuje poplatek ve stejné výši jako letos, druhá je pouze pro zdroje s notifikací. Vitásková prohlásila, že to, jakou variantu na konci listopadu vyhlásí, záleží na Mládkovi, zda ministr přiveze souhlas z Bruselu.
„Věřím slovům pana ministra, že notifikace bude. Proto děláme dvě varianty. Kdybych mu nevěřila, udělám jen jednu, tu s nižším poplatkem,“ prohlásila Vitásková pro MF Dnes.
Mládek ve středu zareagoval prohlášením, v němž uvedl, že Vitásková soustavně vyhrožuje všem, kteří pro výrobu elektřiny a tepla využívají obnovitelné zdroje energie, čímž pomáhají plnit mezinárodní závazky České republiky. Nejdříve podle něj nechtěla vypsat podporu pro obnovitelné zdroje na rok 2017 a nyní přichází s dalším nápadem, jak diskvalifikovat téměř třicet tisíc ekologických zdrojů energie.
„Na svoji stranu se snaží získat spotřebitele elektřiny, kteří se na krytí nákladů na podporu elektřiny získanou využíváním obnovitelných zdrojů podílejí. Přichází s na první pohled lákavým návrhem na snížení cen elektřiny pro domácnosti i firmy. Má to však jeden háček: tento populistický návrh by vedl ještě k větším výdajům na obnovitelné zdroje. Firmy, které jsou již pět až 10 let příjemci podpory na provoz obnovitelných zdrojů, předpokládají, že vláda splní jejich očekávání. V opačném případě uspějí u soudů či arbitráží a občané jako daňoví poplatníci zaplatí nakonec mnohem víc v nákladech, které s tím souvisejí,“ uvedl Mládek.
„Pokud by paní předsedkyně splnila své výhrůžky, způsobila by České republice škody velkého rozsahu v řádu miliard korun, a proto ji vyzývám, aby ustala ve svých populistických návrzích,“ doplnil.
Ministerstvo průmyslu a obchodu hraje úlohu koordinátora několika úřadů, které mají v kompetenci problém notifikace obnovitelných zdrojů uvedených do provozu v letech 2006-2012: Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, Ministerstva financí a také ERÚ.