Pieta v Ďáblicích: „Západní politici by si měli uvědomit hrůzy komunismu“

Politické procesy

Pieta v Ďáblicích: „Západní politici by si měli uvědomit hrůzy komunismu“Nový 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Politici ze západních zemí by si měli uvědomit, že komunismus je stejně strašný jako nacismus. Uvedl to dnes předseda iniciativy Bez komunistů Petr Marek na Ďáblickém hřbitově. Zúčastnil se tam, pietního shromáždění za politické vězně, které popravili nebo umučili komunisté.

„Západní politici by si měli uvědomit hrůzy komunismu,“ řekl na pietním shromáždění Petr Marek, s tím, že byl strašný stejně jako nacismus. Na Západě přitom komunismus podceňují.

Na setkání vystoupili například poslankyně  Jana Černochová (ODS) nebo europoslanec Jiří Pospíšil (TOP09).„Dějiny nám ukázaly, že bychom měli upřednostnit svobodu a demokracii před obchodem a majetkem,“ uvedl europoslanec Jiří Pospíšil,

Shromáždění uspořádali na Ďáblickém hřbitově členové Sdružení bývalých politických vězňů. Právě tam se totiž nachází největší masový hrob vězňů v České republice. „Celkem je zde 70 masových hrobů, ve kterých je pohřbeno okolo 2800 lidí. Pohřbení jsou zde například farář Josef Toufar nebo vojáci, kteří provedli atentát na Reynharda Heydricha Josef Gabčík a Jan Kubiš,“ řekl člen Sdružení politických vězňů Václav Musílek. Kromě vězňů jsou zde pohřbeny také děti vězeňkyň z pankrácké věznice, které většinou zemřely pár dní po porodu následkem zanedbané péče ze strany opatrovatelek.

Jména většiny mrtvých nejsou známa, proto členové Sdružení bývalých politických vězňů začali s projektem Jména mrtvým. Cílem autorů projektu je vytvořit přesný seznam lidí pohřbených nejen v masovém hrobě v Ďáblicích, ale ve všech masových hrobech v Česku. „Je to velice složitá práce, jelikož totožnost zde pohřbeních nesměli vědět ani nejbližší členové rodiny. Identifikaci nám usnadňují pozůstalí, kteří nám sami od sebe posílají vzorky DNA svých předků, jenž zemřeli v komunistických vězeních,“ sdělil České televizi spoluautor projektu a soudní znalec Daniel Vaněk. Do teď se odborníkům podařilo identifikovat 141 lidí. 

Pieta za oběti rudého teroru se na Ďáblickém hřbitově koná každoročně den před výročím popravy Milady Horákové komunisty v politickém vykonstruovaném procesu. Organizátoři akce letos v únoru uspěli s návrhem, vyhlásit čestné pohřebiště v Ďáblicích národní kulturní památkou.

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články