1

Krymský rabín utekl na Slovensko: Nechtěl jsem žít pod Ruskem

NOVÉ

Čtyřiatřicetiletý Miša Kapustin byl hlavním rabínem na Krymu, kde vedl liberální židovskou komunitu. Když se v únoru na stěně synagogy v Simferopolu objevil nápis „smrt židům“, byla to pro něj poslední kapka. Nasedl s rodinou na vlak a přes Kyjev vycestoval ze země. Nechtěl se smířit s životem pod ruskou okupací a přestěhoval se do Bratislavy. Slovenko tak má prvního rabína reformní větve judaismu od druhé světové války. Zprávu uvedl deník SME.

„Bylo jasné, že Rusové přicházejí a já, ani má rodina, jsme nechtěli žít pod Ruskem. Sbalili jsme si nejdůležitější věci a odjeli pryč,“ řekl deníku SME rabín Miša Kapustin. Slovensko si za náhradní domov vybral na radu svého britského přítele, též rabína, který v Bratislavě pravidelně přednášel. Prý země potřebuje liberálního rabína.

Kapustin otevřeně podporoval protesty na kyjevském Majdanu. Jako příslušník církve zůstal ale nejdříve neutrální. „Sledoval jsem zprávy, ale nevyjadřoval jsem se k tomu. Myslel jsem si, že je to vnitřní věc Ukrajiny a církev by měla stát zcela mimo politiku, tak jako v každé demokratické společnosti,“ řekl.

„Koncem února na Ukrajinu ale přišli ruští vojáci a tvářili se, že z Ruska nejsou i přesto, že to všem bylo jasné. Začala okupace, nemohl jsem se jen přihlížet a být zticha,“ řekl Kapustin.

Trpělivost mu došla poté, co se na stěně synagogy v Simferopolu objevil nápis „smrt židům“ a vedle toho symbol ultrapravicového Pravého sektoru. Ten byl prý ale nakreslen nesprávně – zrcadlově. Podle Kapustina žádní příslušník této organizace na Krymu prý není.

Čtěte také: Zissels: Antisemitismus na Ukrajině? V Německu je to horší

Protižidovská vyhláška v Doněcku nás vystrašila, říká rabín