Chce být Babiš premiér? Mládek: Vypadá to tak

OKD versus politika

Chce být Babiš premiér? Mládek: Vypadá to tak
Problém OKD se jen odsunul do budoucna, kritizuje ministr Jan Mládek dohodu Babiše s firmou Foto: Foto: Jan Zatorsky
1
Domov
Sdílet:

Do jednání o útlumu severomoravského dolu Paskov se v pondělí přímo vložil ministr financí Andrej Babiš. Po hodinové schůzce s Garethem Pennym, šéfem představenstva NWR, která je matkou OKD, Babiš na svém twitterovém účtu napsal, že právě státu ušetřil 500 milionů.

Minulý týden Andrej Babiš (ANO) ostře kritizoval návrh ministra hospodářství Jana Mládka (ČSSD) poslat 1,1 miliardy korun na sanaci dolu a sociální pomoc horníkům výměnou za to, že důl se nezavře do konce letošního roku, ale o dva roky později. Po jednání s Pennym ministr financí oznámil, že podle jejich dohody se na Paskově místo do konce roku 2016 bude těžit do konce roku 2017, a že navíc slíbil pouze 600 milionů určených přímo pro horníky.

Problém se akorát odsunul do budoucna, tvrdí Mládek

V úterý v osm hodin ráno se na nad dalším osudem OKD sejde trojice premiér, ministr financí, ministr hospodářství. Jan Mládek jde na schůzku s pochybnostmi. V rozhovoru pro server ECHO24.cz konstatoval, že OKD oněch 500 milionů, které prý Babiš ušetřil pro stát, stejně nakonec dost možná nebude mít kde vzít: „Co se týká snížení sumy, byl ten problém akorát odsunut do budoucna, protože není úplně zřejmé, z čeho se bude sanovat a zda na to OKD vůbec bude mít peníze.“

Z prvních zpráv o dohodě Babiš-Penny ministra Mládka znepokojila informace, že by se suma, kterou na Paskov pošle stát, odvíjela podle vývoje ceny uhlí na světových trzích. „Pokud cena stoupne, je to samozřejmě dobrá varianta, poněvadž pak se těží a nekoná se žádný útlum. Pokud by ale klesla, bude OKD chtít víc. A to je parametr, který mě poněkud znepokojuje.“

„Chtěl bych zdůraznit, že tady se pořád hraje o to, jestli OKD na podzim nebude v konkursu. Jistotu nemáme.“

Ministr Babiš tvrdí, že varianta, kdy by OKD úměrně klesajícím cenám uhlí požadovala od státu ještě víc, je vyloučena. Z Mládkových slov však plyne, že OKD už je dnes v tak špatném stavu, že nedává smysl příliš s ním licitovat. „Chtěl bych zdůraznit, že tady se pořád hraje o to, jestli OKD na podzim nebude v konkursu. Jistotu nemáme.“ Mateřská NWR musí totiž do konce roku držitelům obligací splatit 110 milionů eur, tedy asi tři miliardy korun, které ale evidentně nemá. „OKD samo není schopno těch 110 milionů dodat, tudíž je tam bude muset dodat pan Bakala jako nový majitel, nebo firma půjde do konkursu,“ uvažuje ministr Mládek.

Lidé z Mládkova okolí se obávají, že příliš tvrdá hra vůči OKD, jakou teď předvádí Babiš, může do potíží stáhnout nejen Paskov, ale celou firmu a tím i celý kraj, zatímco zpráva o státní pomoci zapůsobí „akciotvorně“ a OKD by v jejím zápase o přežití mohla výrazně ulevit.

Musíme se Babišovým postupem vážně zabývat

Všechno se samozřejmě odehrává v politickém kontextu. Ministr Mládek na otázku, zda se ČSSD po ofenzívě z minulého týdne zahájené ministrem samotným a potom vedené jeho novinami, neobává, že i ji bude chtít Babiš časem „sežrat“, odpověděl, že to je námět k zamyšlení a že je třeba se touto možností „vážně zabývat“.

Na doplňující otázku, jestli chce být Babiš premiérem, pak zareagoval slovy: „No, skoro to tak vypadá.“ Premiéra Bohuslava Sobotku prý před útokem ministra financí může nejspíš tak zachránit „uspokojivý výsledek“ ve volbách do Evropského parlamentu v květnu a do místních zastupitelstev a Senátu na podzim.

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov