Seehofer: Nahraďme ‚kulturu příjímání‘ ‚kulturou rozumu‘

Sjezd bavorských konzervativců

Seehofer: Nahraďme ‚kulturu příjímání‘ ‚kulturou rozumu‘NOVÉ
Horst Seehofer (ilustrační foto) Foto: FOTO: Shutterstock
1
Svět

Echo24

Bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) v závěrečný den svého sjezdu potvrdila ve funkci předsedy na další dva roky Horsta Seehofera. Bavorský premiér získal 87,2 procenta hlasů, což je ale dosud nejhorší výsledek, jakého dosáhl, uvedla agentura DPA. V sobotu se znovu pustil do kancléřky Angely Merkelové, když vyzval Němce, aby upustili od „kultury přijímání“(Willkommenskultur), která povzbudila masivní příchod uprchlíků do země na nahradili jí „kulturou rozumu“.

„Nikdo by neměl být nucen, aby měl na svých bedrech víc, než může snést,“ uvedl čerstvě zvolený šéf bavorské konzervativní strany.

CSU je sesterskou stranou Křesťanskodemokratické unie (CDU), jíž předsedá Merkelová, a do voleb nastupuje právě jen v Bavorsku. Seehofer je předsedou strany a zároveň bavorským premiérem od roku 2008. „Na stylu své politiky a na kurzu se nic nezmění,“ uvedl v sobotu po zvolení.

Jako první staronovému předsedovi ke znovuzvolení prostřednictvím SMS zprávy pogratulovala údajně kancléřka Merkelová. S ní se Seehofer dostal v poslední době mnohokrát do sporu kvůli azylové politice německé vlády. Spor se vyostřil v pátek, kdy Merkelová na sjezdu CSU vystoupila a odmítla požadavek strany, aby Berlín stanovil horní hranici počtu uprchlíků, které je ochoten přijmout v příštím roce. Snížení počtu uprchlíků chce Merkelová dosáhnout prostřednictvím mezinárodního řešení.

Seehofer kancléřce oponoval přímo na pódiu. Europoslanec Elmar Brok jednání s kancléřkou na sjezdu CSU označil za „neslušné, nestoudné a nesnesitelné“. Bulvární deník Bild článek o sjezdu nadepsal titulkem „Seehofer ponížil Merkelovou“. Bavorský premiér se prý ke kancléřce choval jako ke školačce. Za další políček Merkelové označila řada médií Seehoferovo oznámení, že příští rok vyrazí do Moskvy, aby se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem.

„Přes všechny neshody, které máme: Máme prvotřídní spolkovou kancléřku, která odvádí výtečnou práci a na mezinárodním poli nás skvěle reprezentuje,“ řekl po zvolení Seehofer.

Bavorské ministerstvo vnitra v pátek oznámilo, že v Německu bylo letos zaregistrováno už více než 900 000 migrantů. Spolková vláda přitom ještě nedávno odhadovala, že do země letos vstoupí dohromady kolem 800 000 uprchlíků.

Čtěte také: Zatvrzelá Merkelová vzkazuje: Žádný strop pro příjem uprchlíků

Bombardujme IS, žádají němečtí vládní poslanci