Bakala odstoupí z představenstva NWR, majitele dolů OKD

Konec v uhelném byznysu

Bakala odstoupí z představenstva NWR, majitele dolů OKDAKTUALIZOVÁNO 1
Ekonomika

echo24.cz

Podnikatel a investor Zdeněk Bakala odstoupí na dubnové valné hromadě z představenstva těžební společnosti New World Resources (NWR), která je majitelem černouhelné firmy OKD. Oznámila to dnes NWR na své webové stránce. NWR nominovala do představenstva bývalého investičního bankéře Charlese Harmana. 

Pokračuje tak trend z poslední doby, podle kterého Zdeněk Bakala opouští byznysové aktivity v Česku a kdy v rodinném impériu přebírá řadu aktivit jeho manželka Michaela. Bakalova manželka založila a stala se předsedkyní představenstva mezinárodní skupiny Luxury Brand Management, která se zaměřuje na životní styl a prodej luxusního zboží. Je rovněž členkou představenstva vydavatelství Economia, které vydává například Hospodářské noviny či Respekt. Bakala také sponzoruje Knihovnu Václava Havla, která je vykonavatelem odkazu zesnulé hlavy státu.

Po dokončení finanční restrukturalizaci NWR v loňském roce drží Bakala poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která vlastní v NWR 50,5 procenta. Finančník, který je jedním z nejbohatších Čechů, získal v roce 2004 podíl v OKD a stal se spoluvlastníkem NWR, holdingové společnosti pro těžařská aktiva se sídlem v Nizozemsku. V roce 2008 akcie NWR uvedl na burzy v Londýně, Varšavě a Praze.

Bakalův odchod z představenstva NWR je trochu překvapivá zpráva naznačující, že si Bakala bude chtít uvolnit ruce pro jiné aktivity, uvedl analytik BH Securities Petr Hlinomaz. „Nyní by mohl přijít na řadu akciový podíl, který (Bakala) nepřímo vlastní. Jeho prodej by znamenal definitivní odstřižení od investice v NWR,“ dodal. Valná hromada NWR se uskuteční 23. dubna.

Miliardové ztráty

Bakala patří k nejmajetnějším českým podnikatelům, letos ale vypadl ze žebříčku dolarových miliardářů, který sestavuje časopis Forbes. Bakalovo jmění odhadl časopis na 0,9 miliardy dolarů (asi 23 miliard Kč).

Vedle podílu v NWR vlastní Bakala většinový podíl ve vydavatelství Economia, které mimo jiné vydává Hospodářské noviny, Respekt a Ekonom. Předloni podnikatel koupil internetovou společnost Centrum Holdings. Prostřednictvím CERCL Mining je Bakala spolumajitelem firmy, která vlastní víc než 40.000 bývalých bytů OKD a je tak největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v ČR. Vlastní také profesionální cyklistickou stáj Omega Pharma-Quick Step.

NWR v loňském roce snížila ztrátu o 893 milionů eur na 21 milionů eur (zhruba 576 milionů korun) a její tržby klesly asi o 20 procent na 676 milionů eur. V říjnu firma dokončila kapitálovou restrukturalizaci, aby odvrátila platební neschopnost. Restrukturalizace zahrnovala snížení hodnoty dluhopisů a výrazné rozmělnění podílů akcionářů.

Těžba uhlí loni klesla o dvě procenta na 8,6 milionu tun, prodeje se snížily o 14 procent na 8,3 milionu tun. Letos firma plánuje vytěžit zhruba 7,5 až osm milionů tun uhlí, prodeje by se měly pohybovat okolo osmi milionů tun. Společnost loni snížila počet zaměstnanců o sedm procent na 14.600 lidí, letos by jejich počet měl klesnout asi o deset procent.  

 

 Zdeněk Bakala
Narodil se 7. února 1961 v Opavě. Má české a americké občanství, v letech 1980-1991 byl v emigraci v USA.
Studoval mikroekonomii a investiční bankovnictví na Kalifornské univerzitě v Berkeley, v roce 1989 získal titul MBA.
Pracoval mj. v investiční bance Drexel Burnham Lambert v New Yorku a ve společnosti Credit Suisse First Boston. V letech 1991-1994 byl generálním ředitelem pobočky Credit Suisse First Boston Czechoslovakia v Praze.
Spoluzakladatel a bývalý generální ředitel a předseda představenstva a.s. Patria Finance (1994-2002); koncem 90. let svůj podíl prodal belgické KBC Bank.
Mimo jiné se angažoval v privatizaci Karlovarské Becherovky a investoval do projektu pražské televize TV3.
V roce 2004 zprostředkoval transakci, při níž jím zastoupená kyperská skupina RPG Industries koupila společnost Karbon Invest, Bakala tak zároveň získal majetkový podíl v OKD (je spoluvlastníkem společnosti New World Resources, vlastnící doly OKD).
Spolu s OKD získala BXR i desítky netěžebních firem. Vznikl tak základ dalších holdingů skupiny BXR spoluvlastněné Bakalou, např. dopravní skupiny a realitní společnosti RPG Byty, pod níž spadá 45.000 bytů a je tak největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v ČR.
BXR Group měla či má řadu aktivit po celém světě, v ČR BXR investovala například do Českých radiokomunikací, výrobce antivirových programů AVG, firmy ETA či finanční společnosti Patria Finance.
Bakala v minulosti mj. získal podíl ve firmě Čechofracht, od srpna 2008 vlastní většinový podíl ve vydavatelství Economia (vydává např. Hospodářské noviny, Ekonom, Respekt), v roce 2013 koupil internetovou společnost Centrum Holdings.
V roce 2012 se svou manželkou Michaelou Maláčovou založil BM Management, s.r.o., jež spravuje privátní aktiva manželů (Luxury Brand Management, Economia, Forum Karlín, Northline).
Loni Bakala oznámil, že ze skupiny BXR Group odchází. Firma oznámila rozdělení aktiv, Bakala podle tisku získal mj. nákladního železničního dopravce Advanced World Transport či komerční nemovitosti. Firmy, jež za svůj padesátiprocentní podíl v BXR získal, podle tisku vložil do BM Management.
Bakala mimo jiné vlastní profesionální cyklistickou stáj Omega Pharma-Quick Step.
Americký časopis Forbes Bakalu několikrát umístil na žebříček nejbohatších lidí světa s odhadovaným majetkem přes miliardu dolarů. Z letošního žebříčku vypadl.

New World Resources (NWR)
Je přední těžební firmou ve střední Evropě.
Sídlí v Amsterodamu, vznikla v roce 2005.
NWR vlastní těžební společnost OKD, která je jediným producentem černého uhlí v ČR.
Firma se v roce 2013 propadla do čisté ztráty 970,27 milionu eur (zhruba 26,7 miliardy Kč). Loni NWR snížila ztrátu na 21 milionů eur (zhruba 576 milionů korun). Tržby klesly asi o 20 procent na 676 milionů eur (zhruba 18,5 miliardy korun).
Těžba uhlí v loňském roce klesla o dvě procenta na 8,6 milionu tun, prodeje se snížily o 14 procent na 8,3 milionu tun.
Společnost loni snížila počet zaměstnanců o sedm procent na 14.600 lidí, letos má jejich počet klesnout asi o 10 procent.
NWR po dokončení finanční restrukturalizace patří z 50,5 procenta skupině CERCL Mining. V této skupině, která se dříve jmenovala BXR Mining, má poloviční podíl Bakala. Ve firmě NWR drží zbylé podíly institucionální investoři a drobní akcionáři.