Nová stopa: V petrohradském metru útočil asi sebevrah

Exploze v Rusku

Nová stopa: V petrohradském metru útočil asi sebevrahFOTO A VIDEO UVNITŘ
Útok v petrohradském metru si vyžádal 10 mrtvých Foto:

Reuters

4
Svět
Echo24
Sdílet:

Ve vlaku petrohradského metra došlo k výbuchu, který si vyžádal 11 mrtvých a na 50 zraněných. Podle ruských médií šlo o explozi podomácku vyrobené nálože. Premiér Dmitrij Medveděv označil událost za teroristický čin a ruské úřady začaly událost jako terorismus již vyšetřovat, uvádí agentura AFP. Média zveřejnila fotografii uprchlého podezřelého, později začala preferovat jinou verzi a to možnost sebevražedného atentátu vzhledem k nalezené hlavě oddělené od trupu, což je pro sebevražedné útoky charakteristické.  

„Stanice je plná kouře, na místě zasahují hasiči,“ uvedla televize Rossija 24 nedlouho po výbuchu. Na televizních záběrech jsou vidět pokroucený vagon metra, který exploze zdeformovala. Na podlaze stanice metra leží lidé, někteří z nich mají zakrvácené oblečení. K některým obětem se sklánějí záchranáři i další cestující, kteří se jim pokoušejí pomoci. Na jiných záběrech chodí v kouři cestujících, aniž by jim kdokoliv ukázal cestu ven.

Ministryně zdravotnictví Veronika Skvorcovová v pondělí večer uvedla, že úřady nemají informaci o tom, že by mezi oběťmi byli turisté. Identita mrtvých ani zraněných zatím ale nebyla zveřejněna. Sedm z deseti obětí podle ministryně podlehlo svým zraněním na místě, jeden člověk zemřel při převozu nemocnice a dva těsně po převozu. Zraněných je podle Skvorcovové 47, z toho šest těžce.

SLEDUJEME ON-LINE

22:00 Atentát má už 11 obětí. Další bojují o život
Výbuch v petrohradském metru má už jedenáct obětí. Oznámil to ruský Národní protiteroristický výbor (NAK). V nemocnicích jen pomalu zjišťují totožnost zraněných, vzhledem k jejich těžkému stavu k nim osoby hlásící pohřešované nemají přístup. Řada mrtvých a zraněných byla v době exploze bez dokladů. Z cizinců byli mezi oběťmi identifikováni zatím jen Arméni. K identifikaci mrtvých bude podle ruských lékařů zapotřebí genetická expertíza. Mnozí ze zemřelých mají znetvořené tváře, jedna osoba je bez hlavy. Podle mínění některých vyšetřovatelů může jít o sebevražedného atentátníka, který byl v samém ohnisku výbuchu.

21:45 Podle Prochanova souvisí útok s protesty proti korupci. 
Ruský publicista a spisovatel Alexandr Prochanov v ruské státní televizi spojil teroristický útok v petrohradském metru s veřejnými protesty proti korupci v ruském vedení, které nedávno přivedly do ulic Moskvy desetitisíce lidí. Iniciátorem řetězu destabilizujících událostí je podle něj zahraniční „koordinační štáb“. Útok v metru, nepovolené demonstrace a korupční obvinění premiéra Dmitrije Medveděva z úst opozičního vůdce Alexeje Navalného míří do stejného cíle, řekl novinář v televizi Pervyj kanal. „Zdroj těchto útoků chce destabilizovat situaci v Rusku před (prezidentskými) volbami. Podobné operace se děly i dříve a měly náš stát oslabit. Teď je ale Rusko mnohem silnější a na tyto útoky odpoví,“ řekl Prochanov. Není to ale samozřejmě dílo ruské opozice, pokračoval. „Jde o štáb, který různé události řídí s cílem zaříznout naše vedení,“ konstatoval a upřesnil, že štáb se nachází za ruskými hranicemi. Hlavním cílem ruských nepřátel je odcizení státní moci a lidu, řekl Prochanov, který je šéfredaktorem ultranacionalistického týdeníku Zavtra.

21:25 Tři linky petrohradského metra otevřeny
Šest hodin po útoku byly dnes otevřeny tři z pěti linek petrohradského metra. Podle serveru Fontanka ale většinou soupravy jezdí prázdné.

21:20 Strojvůdce byl pochválen za pohotovost
Ruská prokuratura vyslechla strojvůdce soupravy, jejíž čtvrtý vagon útočník zničil. Média i odborníci strojvůdce chválí, že po explozi neztratil duchapřítomnost a dovezl vlak do stanice Technologický institut (Těchnologičeskij institut). Pokud by zůstal v tunelu, následky by údajně byly tragičtější. 

21:15 Atentát byl možná sebevražedný. Server Gazeta informoval o videu s utrženou hlavou
Oproti původním předpokladům se ukazuje, že za útokem může stát sebevražedný atentátník. Napsal to ruský zpravodajský server Gazeta. Není prý vyloučeno, že pachatelem mohl být muž pocházející z Kavkazu. Na internetu se podle serveru objevila fotografie s vyobrazením utržené hlavy, která údajně pochází z místa exploze. Obrázek byl později stažen a pak znovu publikován. Oddělení hlavy od trupu je při sebevražedných útocích časté, protože atentátník je v ohnisku výbuchu. Později média upřesnila, že bomba byla nikoliv v zanechané aktovce, ale zřejmě v batohu sebevraha.

21:00 Ruští politologové komentují útok. Ukazují na IS, ukrajinské nacionalisty i souvislost se Sýrií

V úvahách se nejčastěji hovoří o radikálech z Islámského státu nebo o ukrajinských nacionalistech jako o možných pachatelích atentátu. Za výbuch prý možná nesou odpovědnost „nacionalisté z blízkého zahraničí,“ napsal list Kommersant v narážce na ukrajinské nacionalisty. Bývalý generál kontrarozvědky FSB Alexandr Michajlov podle rozhlasové stanice Echo Moskvy „nevyloučil, že na výbuchu v metru se mohli podílet občané Ukrajiny“. Za další možné pachatele označil radikální islamisty a „představitele ruské nesystémové opozice“. Politolog Dmitrij Suslov v rozhovoru pro agenturu RIA Novosti řekl, že útok souvisí s ruským vojenským angažmá na syrském bojišti. „Je to nepochybně reakce na ruskou účast v syrské kampani a na účast Moskvy v protiteroristických akcích v Sýrii i za jejími hranicemi,“ řekl politolog. Upozornil, že útok se stal v době, kdy ve městě pobýval prezident Vladimir Putin. „Měl to být opovážlivý signál, že mezinárodní terorismus bude dál klást odpor ruským operacím,“ dodal.

20:35 Patriarcha Kirill vyprovodí oběti útoku
Pohřební obřady za lidi zavražděné při dnešním teroristickém útoku v petrohradském metru bude sloužit pravoslavný patriarcha Kirill v moskevské katedrále Krista Spasitele. Již před tím vyzýval k potlačení násilí. Informovala o tom agentura Interfax.

20:30 Ukrajina zvyšuje bezpečností opatření
Ukrajina kvůli bombovému útoku posílí bezpečnostní opatření ve stanicích metra v Kyjevě, Dnipropetrovsku a Charkově. Informoval o tom mluvčí ukrajinské policie Jaroslav Trakalo. Policie ve stanicích metra posílí hlídky a zapojit se má i národní garda, psovodi a pyrotechnici. „Apelujeme na občany, aby věnovali zvýšenou pozornost podezřelým situacím a okamžitě se obraceli na policii,“ dodal Trakalo. Zvýšená bezpečnostní opatření budou platit až do konce soutěže Eurovize, která se na Ukrajině bude konat začátkem května.

20:28 Také premiér Sobotka vyjádřil solidaritu s obětmi
„Odsuzuji tyto barbarské útoky, které mají za cíl jen vyvolat strach, chaos a zmar. Terorismus a fanatismus nezná hranic, je naším důležitým úkolem čelit mu společně a porazit ho všude, kde je to jen možné,“ uvedl premiér.

20:25 Web po útoku ovládly lživé informace
Panické zprávy, vymyšlené informace a podvodné fotografie se objevovaly na ruských sociálních sítích po dnešním krvavém útoku v petrohradském metru. Objevily se dokonce fotografie dokumentující údajný výbuch ve stanici Sportovní (Sportivnaja), který se nestal. Snímky pocházejí z loňského nácviku záchranných akcí v téže stanici. Podle serveru Fontanka zaplavily sociální sítě také informace o údajných explozích autobusů v petrohradských lokalitách Děvjatkino a Kupčino. Na doprovodných snímcích byly vozy, které petrohradský dopravní podnik už nepoužívá.
Hysterie vyvrcholila asi dvě hodiny po explozi, kdy se objevily „zaručené“ zprávy z bezpečnostních zdrojů, že prý výbuch v metru je jen začátkem série dalších útoků. Odehrát se měly v nákupních střediscích a na petrohradských náměstích.

19:00 Ke kondolencím se připojil Miloš Zeman
„Pln zármutku i zlosti musím opět konstatovat, že teroristické činy spáchané na nevinných lidech jsou naprosto neomluvitelné,“ napsal Zeman. „Ujišťuji Vás proto, že podporuji Vaše odhodlání neustupovat silám, které by chtěly zničit hodnoty naší demokratické civilizace,“ doplnil.

18:57 Za útokem stojí dva lidé, podrobnosti se zjišťují
Jedna z hledaných osob uložila v metru nálož, která později vybuchla, druhá nechala v jiné stanici nefunkční nálož, kterou policisté zlikvidovali. Informuje o tom agentura Interfax s odvoláním na ruské bezpečností složky. O pachateli krvavého teroristického útoku, jehož údajnou tvář zachytily bezpečnostní kamery v prostorách podzemní dráhy, zatím nejsou známy žádné bližší podrobnosti. Některé ruské weby snímek z kamer přetiskly. Podle ruských novinářů, kteří se odvolávají na své zdroje v bezpečnostních službách, jde o muže „neslovanského“ vzhledu s pokrývkou hlavy, která je běžná v „jižních regionech“.

18:55 Spravedlivé Rusko: Teroristům trest smrti
Vůdce ruské politické strany Spravedlivé Rusko, která je blízká Kremlu, dnes vyzval k obnovení trestu smrti pro teroristy. „Naše frakce navrhuje zavést trest smrti pro organizátory teroristických činů a pro jejich pomahače. Trváme na nejvyšším trestu pro všechny, jejichž činy vedou ke smrti desítek lidí,“ řekl Sergej Mironov. Pro obnovení trestu smrti se dnes vyslovil i předseda petrohradského zastupitelstva Vjačeslav Makarov.  Dosavadní ruský trestní zákoník ukládá pachatelům teroristických útoků trest až dvaceti let vězení, v určitých případech doživotí. Na trest smrti vyhlásila ruská vláda moratorium v roce 1996.

18:50 Výbuch se vyšetřuje jako teroristický čin
Ruská policie vyšetřuje dnešní výbuch v petrohradském metru jako teroristický útok, informuje agentura AFP. Předtím to oznámil Vyšetřovací výbor, ruská obdoba amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Vedení výboru ale prý nevylučuje ani jiné verze.

18:35 Chovanec: V Česku není třeba zvyšovat bezpečnostní opatření
Ministr vnitra Milan Chovanec uvedl, že kvůli útoku v Petrohradu není důvod přijímat zvýšená bezpečnostní opatření v Česku.

18:30 Zpřísnění bezpečnostních opatření v dopravě
Stanice petrohradského metra budou uzavřené minimálně do úterý, informovala agentura Interfax. Policie má nyní zvýšenou pohotovost v celém Petrohradu a bezpečnostní opatření byla posílena i v Moskvě. Přísnější bezpečnostní prohlídky byly nařízeny i na petrohradském letišti Pulkovo. Petrohradské úřady rozhodly, že veškerá veřejná doprava bude dnes ve městě zdarma.

18:25 Útočníka zachytila kamera, informoval o tom server ren.tv

18:05 Ukrajina kondoluje pozůstalým

Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin vyjádřil na Twitteru účast rodinám obětí dnešního útkou. 

18:00 Medveděv označil útok za terorismus
Ruský předseda vlády Dmitrij Medveděv označil dnešní výbuch v metru za teroristický útok. Ostatní politici s tímto označením váhají, než bude dokončeno vyšetřování. Informuje o tom server BBC.

17:48 Útok nespáchal sebevrah
Vyšetřovatelé prý vyloučili, že by pachatelem byl sebevražedný atentátník. Napsala to na svém webu rozhlasová stanice Echo Moskvy.

17: 45 Evakuace dokončena
Evakuace pasažérů metra byla dokončena, píše Interfax.

17:40 Petrohrad vyhlásil smutek
Potrvá od 4. dubna po tři dny, informovala agentura Interfax. 

17:35 Mezi 47 zraněnými je patnáctiletá dívka s popáleninami a zraněním hlavy
Podle ruské ministryně zdravotnictví Veroniky Skvorcovové jeden zraněný zemřel při převozu do nemocnice, další dvě z deseti obětí podlehly zraněním těsně po převozu.

17:30 Mezi mrtvými zřejmě nejsou turisté
Ruská turistická agentura Rosturizm nemá v tuto chvíli informaci o tom, že by mezi mrtvými a zraněnými byli turisté. Uvedla to na svém webu. Doporučila turistům, aby dbali pokynů policie, nepodléhali panice a vyhýbali se místům, kde se shromažďuje velké množství lidí.

17:26 K výbuchu došlo za jízdy
K dnešní explozi v petrohradském metru došlo za jízdy mezi stanicemi Senné náměstí (Sennaja ploščaď) a Technologický institut (Těchnologičeskij institut). Vlak nezastavil, dokud nedojel do stanice. Ruská média o tom informují s odvoláním na očité svědky, podle kterých byla vlaková souprava plná lidí.

17:25 Na útok možná upozornil pachatel dopředu na sociálních sítích
Podle nepotvrzených zpráv ruských blogerů se už sedm hodin před explozí objevilo na sociálních sítích anonymní varování před teroristickým útokem.

17:22 Poslanci uvažují, zda útok souvisí s Putinovou a Lukašenkovou návštěvou
Někteří ruští poslanci spekulují, že zločin byl spáchán v souvislosti s dnešní návštěvou prezidenta Vladimira Putina ve městě. Šéf Kremlu měl dnes v Petrohradě na programu schůzku s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem.

17:20 Fotografie domnělého pachatele
Ruská média zveřejnila fotografii údajného pachatele útoku. Na snímcích je štíhlý muž s plnovousem, v černém kabátu a s černou pokrývkou hlavy.


17:10 Bomba byla v aktovce

Výbušné zařízení se nacházelo v aktovce ležící ve vagónu metra, tvrdí Interfax.

17:05 Ministr zdravotnictví: Zemřelo 10 lidí
Oproti informacím z ruských médií trvá ruský ministr zdravotnictví na původním počtu obětí. Podle něj zemřelo v metru celkem 10 lidí a dalších 47 utrpělo zranění, uvedla ČT24.

17:00 Údajný pachatel útoku zachytily kamery
Muže, který mohl být odpovědný za explozi v metru, zachytily bezpečnostní kamery v jedné ze stanic metra. Informuje o tom agentura Interfax.

16:30 RT: 9 mrtvých a 20 zraněných
Počet obětí se podle informací serveru RT snížil. V petrohradském metru zahynulo 9 lidí a přes 20 bylo zraněno.

14:42 Je uzavřených osm stanic metra, píše Novaja Gazeta.

14:23 Na televizních záběrech jsou vidět pokroucené vagony vlaku, které exploze zdeformovala. Na podlaze stanice metra leží lidé, někteří z nich mají zakrvácené oblečení. K některým obětem se sklánějí ostatní, kteří se jim pokoušejí pomoci.

14:10 Podle prvních informací si výbuch vyžádal nejméně 10 mrtvých a kolem 50 zraněných. O prvních obětech informovala agentura TASS.

14:05 V petrohradském metru došlo k explozi, hlásí ruská média.

 

 

Mezi obětmi je také několik dětí, které utrpěly zranění. „Několik dětí bylo zraněno, ale pouze lehce. Nicméně jejich počet a jména prozatím nejsou veřejnosti známá,“ uvedl zdroj RT.

Výbuch zahřměl v pondělí odpoledne mezi stanicemi metra Sennaja ploščaď a Technologičeskij institut. Podle protiteroristické jednotky se jednalo o jeden výbuch. Vyvrátila tím spekulace, že exploze byly dvě. Dojem dvou patrně vytvořil uzavřený prostor metra.

Podle informací z ruských médií způsobil výbuch podomácku vyrobené zařízení. Další nevybuchlé zařízení, které se našlo v jiném voze metra, se odborníci pokusili deaktivovat.

Petrohradské úřady přijaly kvůli incidentu bezpečnostní opatření, v rámci kterých uzavřely petrohradské metro. Zároveň byli cestující ze všech stanic metra evakuováni.

Lidé jsou při vstupu do petrohradské podzemní dráhy podrobováni kontrole a přísnější bezpečnostní prohlídky byly nařízeny i na místním letišti Pulkovo. Oznámil to petrohradský zpravodajský web Fontanka.

Putin nevyloučil, že útočil terorista

Podle ruského prezidenta Putina, který byl o situace ve druhém největším ruském městě informován, prověří vyšetřovatelé různé příčiny exploze včetně terorismu.

Teroristickému útoku ale nasvědčuje i to, že, ještě dříve byla jiná stanice metra uzavřena a evakuována kvůli výskytu podezřelého předmětu. V minulosti se terčem teroristického útoku s desítkami obětí na životech stalo moskevské metro.

Pracovníci českého ministerstva zahraničí se v souvislosti s explozí v petrohradském metru snaží kontaktovat ruské úřady. „Zda jsou Češi mezi oběťmi nebo zraněnými, to v tuto chvíli zatím nevíme,“ řekla ČTK mluvčí Černínského paláce Michaela Lagronová.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Letoun s Alexandrovci prý spadl kvůli záhadnému chování pilota

Sdílet:

Hlavní zprávy

svet
×

Podobné články