Sobotka: EU dala za pravdu V4 a chce zavřít balkánskou trasu
Uprchlická krize
Evropská unie dala za pravdu státům visegrádské skupiny (V4), když mezi závěry dnešního summitu s Tureckem zahrnula také uzavření balkánské trasy pro nelegální migraci. Řekl to premiér Bohuslav Sobotka, který považuje za podstatné, aby Evropa jasně řekla, že cesta přes balkánské země není volná. To bylo ale již dříve avizováno jako závěr summitu. V jednání s Tureckem vidí Sobotka stěžejní to, aby Ankara spolupracovala při vracení ekonomických migrantů a s protipašeráckou misí NATO v Egejském moři.
„Jsem velice rád, že přímo v návrzích závěrů dnešního setkání hlav států EU je věta, která říká, že se uzavírá balkánská trasa pro nelegální migraci,“ uvedl Sobotka při příchodu na jednání. Dodal, že o uzavření balkánské trasy mluví již delší dobu státy visegrádské čtyřky, tedy Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko. „Závěry, tak jak jsou v tuto chvíli připraveny, odrážejí to, co už několik měsíců říkají země visegrádské čtyřky,“ dodal premiér.
Právě debata o uzavření cesty přes Balkán bude podle Sobotky jedním z konfliktních bodů summitu. Český premiér nicméně tento krok považuje za důležitý. „Je to nezbytná podmínka, aby Evropská unie dostala situaci pod kontrolu,“ míní předseda české vlády.
Evropští lídři s tureckým premiérem Ahmetem Davutoglum si podle Sobotky musejí v pondělí vyjasnit vzájemné pozice a potvrdit, že budou plnit akční plán, na němž se shodli loni v listopadu. Ten předpokládá, že Turecko zajistí snížení počtu běženců, kteří připlouvají do Řecka přes Egejské moře. Ankara podle Sobotky také musí začít přijímat zpět ekonomické migranty, kteří v Evropě nemají právo na azyl.
Český premiér také zmínil, že Turci zatím plně nespolupracují s námořní misí NATO, která má pomoct v boji proti pašerákům lidí. „Doufám, že turecký premiér dnes vyšle pozitivní signál a operace NATO bude moct běžet bez problémů,“ řekl Sobotka.
Merkelová zdůraznila spolupráci s Tureckem
Německá kancléřka Angela Merkelová před pondělním summitem EU-Turecko zdůraznila potřebu spolupráce s Ankarou v oblastech jako je ochrana hranic či boj s nelegální migrací. „Chceme dosáhnout výrazného snížení počtu migrantů. Nejen v některých zemích, ale ve všech státech, to znamená i v Řecku. K tomu je potřeba trvalé řešení,“ poznamenala po příchodu na jednání.
Vazby mezi EU a Tureckem hrají podle ní v migračních záležitostech klíčovou roli, je proto třeba vyhnout se jednostranným krokům.
EU od loňského listopadu sází ve snaze o výrazné snížení počtu migrantů, kteří přes moře připlouvají na řecké ostrovy, právě na spolupráci s Tureckem. „Ochrana našich vnějších hranic a omezení ilegální migrace je možné jen ve spolupráci s Tureckem,“ zopakovala Merkelová. Evropa slíbila Turecku finanční podporu, aby mohlo na svém území zlepšit situaci syrských uprchlíků.
Zároveň ale unie tlačí na to, aby Turci také od Řecka zpět přebírali pokud možno co nejvíce migrantů, kteří už dorazili na území EU. V minulých dnech už bylo takto vráceno prvních 300 lidí, původem ze severní Afriky. EU by ráda viděla výrazné rozšíření těchto programů a podle některých informací by cílem mohlo být, aby Turci převzali zpět úplně všechny, kdo do Řecka dorazili nelegálním způsobem.