1 Průlomový vědecký průzkum

4 % homosexuálů? Mezi Čechy jich je mnohem víc, zjistil vědec

NOVÉ

Témata:

Rozsáhlý výzkum českého vědce Jaroslava Flegra, profesora biologie z pražské Přírodovědecké fakulty, boří mýty, které se kolem sexu tradují. Třeba ten, že v populaci se vyskytují 4 procenta homosexuálů. Podle Flegrových zjištěních je toto číslo daleko větší.

Flegrův tým při výzkumu sexuálního chování Čechů získal v některých dotaznících až kolem 40 tisíc odpovědí, rozsahem vzorku tak překonává například i výzkumy legendárního sexuologa Alfreda Kinseyho ze 40. let v USA, které přispěly k pozdější sexuální revoluci. Flegrovo mapování pohlavního života Čechů přineslo i velmi překvapivá data. „Ukázalo se, že náš sexuální život je rozmanitější, než si představujeme. Vyšlo nám například, že v populaci je mnohem větší procento homosexuálů, než se předpokládá,“ uvádí Flegr. Podle něj je mezi českými muži 6,7 % neheterosexuálů (homosexuálů a bisexuálů), mezi ženami dokonce 11,5 %. Z žen, které se označují za heterosexuálky, si homosexuální sex vyzkoušelo 22 %, z heterosexuálních mužů 12 %.

Výzkumníkům se prý tato čísla nezdála, vícekrát je v dalších dotaznících s jinými lidmi ověřovali, ale data jsou podle nich věrohodná. „Ta zažitá čtyři procenta homosexuálů v populaci se tedy ukázala jako silně podhodnocená. Dnes se lidé minimálně v anonymních internetových dotaznících nestydí a nebojí přiznat jinou orientaci a ve výzkumech se to projevilo,“ domnívá se Flegr.

Oblíbená hra na znásilnění

Dalším překvapením bylo odhalení, jak oblíbené jsou v českých ložnicích sadomasochistické praktiky. Například svázání od partnera či partnerky si vyzkoušelo 47 % žen a 28 % mužů. Téměř třetina žen (29 %) se nechala v rámci sexuální hry od partnera znásilnit. „Feministky budou řvát jako tuři, ale pro ženy představuje hra na vlastní znásilnění jednu z nejatraktivnějších praktik, naopak u mužů se hra na znásilnění partnerky umístila daleko za francouzským polibkem, pořizováním hanbatých fotek partnerky či orálním sexem a zaostávala v tomto ohledu i za svázáním partnerky,“ poznamenává Flegr, který ostatně byl už před lety v hledáčku výboru pro udělování Ig Nobelových cen právě za výzkum sadomasochismu.

Oběťmi skutečného znásilnění se podle dat Flegrova týmu v Česku stalo 8,7 % žen a 6,4 % mužů. „Je tedy zřejmé, že naprostá většina znásilnění se odehrává za dveřmi našich ložnic v rámci oblíbené a konsensuální sexuální hry,“ dodává biolog. Nutno podotknout, že hra je to zároveň velmi riskantní: žena (a někdy třeba i muž) může během hrátek usoudit, že to vlastně žádná zábava není, a vyprávět o tom později třeba na policii. Flegr se nyní pokouší zjistit korelaci mezi sklonem k násilí v sexu a toxoplazmózou.

Jiným šokem pro čtenáře Flegrovy sondy do sexuálního života Čechů může být skutečnost, že sex se zvířetem přiznalo 5,8 % žen a 4,4 % mužů. „I kdybych už nedostal žádné granty, mám tolik dat o sexuálním chování Čechů, že mi to vystačí na bádání do konce života,“ usmívá se biolog.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.