4 % homosexuálů? Mezi Čechy jich je mnohem víc, zjistil vědec

Průlomový vědecký průzkum

4 % homosexuálů? Mezi Čechy jich je mnohem víc, zjistil vědecNOVÉ 1
Panorama
Vladimír Ševela
Sdílet:

Rozsáhlý výzkum českého vědce Jaroslava Flegra, profesora biologie z pražské Přírodovědecké fakulty, boří mýty, které se kolem sexu tradují. Třeba ten, že v populaci se vyskytují 4 procenta homosexuálů. Podle Flegrových zjištěních je toto číslo daleko větší.

Flegrův tým při výzkumu sexuálního chování Čechů získal v některých dotaznících až kolem 40 tisíc odpovědí, rozsahem vzorku tak překonává například i výzkumy legendárního sexuologa Alfreda Kinseyho ze 40. let v USA, které přispěly k pozdější sexuální revoluci. Flegrovo mapování pohlavního života Čechů přineslo i velmi překvapivá data. „Ukázalo se, že náš sexuální život je rozmanitější, než si představujeme. Vyšlo nám například, že v populaci je mnohem větší procento homosexuálů, než se předpokládá,“ uvádí Flegr. Podle něj je mezi českými muži 6,7 % neheterosexuálů (homosexuálů a bisexuálů), mezi ženami dokonce 11,5 %. Z žen, které se označují za heterosexuálky, si homosexuální sex vyzkoušelo 22 %, z heterosexuálních mužů 12 %.

Výzkumníkům se prý tato čísla nezdála, vícekrát je v dalších dotaznících s jinými lidmi ověřovali, ale data jsou podle nich věrohodná. „Ta zažitá čtyři procenta homosexuálů v populaci se tedy ukázala jako silně podhodnocená. Dnes se lidé minimálně v anonymních internetových dotaznících nestydí a nebojí přiznat jinou orientaci a ve výzkumech se to projevilo,“ domnívá se Flegr.

Oblíbená hra na znásilnění

Dalším překvapením bylo odhalení, jak oblíbené jsou v českých ložnicích sadomasochistické praktiky. Například svázání od partnera či partnerky si vyzkoušelo 47 % žen a 28 % mužů. Téměř třetina žen (29 %) se nechala v rámci sexuální hry od partnera znásilnit. „Feministky budou řvát jako tuři, ale pro ženy představuje hra na vlastní znásilnění jednu z nejatraktivnějších praktik, naopak u mužů se hra na znásilnění partnerky umístila daleko za francouzským polibkem, pořizováním hanbatých fotek partnerky či orálním sexem a zaostávala v tomto ohledu i za svázáním partnerky,“ poznamenává Flegr, který ostatně byl už před lety v hledáčku výboru pro udělování Ig Nobelových cen právě za výzkum sadomasochismu.

Oběťmi skutečného znásilnění se podle dat Flegrova týmu v Česku stalo 8,7 % žen a 6,4 % mužů. „Je tedy zřejmé, že naprostá většina znásilnění se odehrává za dveřmi našich ložnic v rámci oblíbené a konsensuální sexuální hry,“ dodává biolog. Nutno podotknout, že hra je to zároveň velmi riskantní: žena (a někdy třeba i muž) může během hrátek usoudit, že to vlastně žádná zábava není, a vyprávět o tom později třeba na policii. Flegr se nyní pokouší zjistit korelaci mezi sklonem k násilí v sexu a toxoplazmózou.

Jiným šokem pro čtenáře Flegrovy sondy do sexuálního života Čechů může být skutečnost, že sex se zvířetem přiznalo 5,8 % žen a 4,4 % mužů. „I kdybych už nedostal žádné granty, mám tolik dat o sexuálním chování Čechů, že mi to vystačí na bádání do konce života,“ usmívá se biolog.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články