Další chemický útok v Sýrii? Na povstalecké území dopadly barely s plynem

Válka v Sýrii

Další chemický útok v Sýrii? Na povstalecké území dopadly barely s plynemNOVÉ 1
Svět

jh Echo24

Na syrské město Sarákib dopadly v úterý ráno barely s toxickým plynem. Uvedli to záchranáři z organizace Syrská civilní obrana, kteří na území ovládaném protivládními povstalci operují. Spekuluje se, že by se mohlo jednat o chlór, informovala agentura Reuters. K útoku došlo několik hodin poté, co byl v blízkosti sestřelen ruský vrtulník.

Podle mluvčího dobrovolnické záchranářské organizace Syrská civilní obrana se plynem otrávilo na 33 lidí, především žen a dětí. Barely s toxickou látkou spadly na město Sarákib na severozápadě země v provincii Idlib asi 60 kilometrů od Aleppa.

Příslušníci Bílých helem, jak si organizace přezdívá, měli na internet umístit video, které zachycuje dusící se lidi, kterým záchranáři nasazují plynové masky. Údajně se má jednat o záběry z úterního rána.

Záchranáři odhadují, že se jednalo o chlór, zatím však své podezření nedokázali potvrdit. Syrská vláda a její ruští spojenci, kteří území povstalců ostřelují, se k posledním událostem zatím nevyjádřily.

Čtěte také: Tichý kluk, co seděl u počítače. Jan S., první Čech chtěl bojovat za Islámský stát

Syrská vláda i povstalci odmítají, že by ve válce používali proti svému nepříteli chemické zbraně. Západ však obviňuje Asadův režim z chemických útoků proti svým vlastním obyvatelům, Rusko a syrská vláda zase z používání chemických zbraní viní protivládní povstalce.

Sarákib leží v provincii Idlib blízko místa, kde byl v pondělí sestřelen transportní vrtulník ruské armády. V jeho troskách zahynulo všech pět lidí, kteří byli na palubě. K sestřelení vrtulníku se nikdo nepřihlásil. V oblasti neoperují radikálové z hnutí Islámský stát, jsou tam ale aktivní jiné islamistické skupiny a rovněž umírnění povstalci podporování Spojenými státy.