Ropu dokážeme získat i z písku. Ale lidé tomu věří až přespříliš

ALTERNATIVNÍ TĚŽBA

Ropu dokážeme získat i z písku. Ale lidé tomu věří až přespřílišNOVÉ 1
Ekonomika
Václav Cílek
Sdílet:

Ropné písky vypadají zjednodušeně řečeno jako normální písek, kterým prolejete vyjetý olej a přidáte něco poloplastického asfaltu. Abyste z této suroviny, které je na světě obrovské množství, získali naftu, tak je nejprve musíte proudem páry prohřát a ztekutit, ale i tak extrahujete jen menší díl uhlovodíků, které jsou v píscích obsaženy.

V druhé fázi dodáváte těžkým uhlovodíkům vodík a tím z nich vyrobíte běžnou naftu či benzín. Oba procesy jsou energeticky náročné, takže na energii získanou z ropných písků připadá víc oxidu uhličitého než na uhlí.

Protože se písky dobývají ve velkých jamách, které připomínají uhelné velkolomy severočeské pánve, tak dochází k jejich zatápění a místy obrovskému z nečištění prostředí. Ropné firmy se proto snaží vytvořit konstruktivní obraz, co dělají a vcelku se jim to daří. Kanadský statistický úřad však zveřejnil data, podle kterých ropné písky přispívají jen 2% ke kanadskému HDP. Podle sociologických výzkumů se však 41% Kanaďanů domnívá, že ropný průmysl ve skutečnosti odevzdává na daních nejméně 6x víc, než data uvádějí. Někteří z nich se dokonce domnívají, že se jedná o celé desítky procent a že ekonomika Kanady stojí a padá se stavem těžebního průmyslu na ropné písky.

Nejedná se mi zde o kanadské HDP, ale o otázku, co skutečně víme o světě, když rok po roku podléháme dlouhodobým, promyšleným manipulativním kampaním některých firem a politických stran a nemáme ani čas ani patřičné zdroje, jak si údaje ověřit. A přitom Kanada patří mezi nejslušnější a nejvíc právní státy celého světa.

Sdílet:

Hlavní zprávy

ekonomika