1 ALTERNATIVNÍ TĚŽBA

Ropu dokážeme získat i z písku. Ale lidé tomu věří až přespříliš

NOVÉ

Ropné písky vypadají zjednodušeně řečeno jako normální písek, kterým prolejete vyjetý olej a přidáte něco poloplastického asfaltu. Abyste z této suroviny, které je na světě obrovské množství, získali naftu, tak je nejprve musíte proudem páry prohřát a ztekutit, ale i tak extrahujete jen menší díl uhlovodíků, které jsou v píscích obsaženy.

V druhé fázi dodáváte těžkým uhlovodíkům vodík a tím z nich vyrobíte běžnou naftu či benzín. Oba procesy jsou energeticky náročné, takže na energii získanou z ropných písků připadá víc oxidu uhličitého než na uhlí.

Protože se písky dobývají ve velkých jamách, které připomínají uhelné velkolomy severočeské pánve, tak dochází k jejich zatápění a místy obrovskému z nečištění prostředí. Ropné firmy se proto snaží vytvořit konstruktivní obraz, co dělají a vcelku se jim to daří. Kanadský statistický úřad však zveřejnil data, podle kterých ropné písky přispívají jen 2% ke kanadskému HDP. Podle sociologických výzkumů se však 41% Kanaďanů domnívá, že ropný průmysl ve skutečnosti odevzdává na daních nejméně 6x víc, než data uvádějí. Někteří z nich se dokonce domnívají, že se jedná o celé desítky procent a že ekonomika Kanady stojí a padá se stavem těžebního průmyslu na ropné písky.

Nejedná se mi zde o kanadské HDP, ale o otázku, co skutečně víme o světě, když rok po roku podléháme dlouhodobým, promyšleným manipulativním kampaním některých firem a politických stran a nemáme ani čas ani patřičné zdroje, jak si údaje ověřit. A přitom Kanada patří mezi nejslušnější a nejvíc právní státy celého světa.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.