V Rusku přepisují historii jako za sovětských časů

Historie, o které se mlčí

V Rusku přepisují historii jako za sovětských časůNOVÉ
Bývalý gulag u Permu. Foto: Marta Nováková
1
Domov
Vladimír Ševela
Sdílet:

Jediné muzeum v Rusku zřízené na místě sovětského gulagu u města Perm čelí pokusům o likvidaci. „Zůstaly ostnaté dráty, ale zmizely informace o tom, kdo v táboře seděl a proč,“ upozornil v Praze člen vedení muzea Robert Latypov. Ruská vláda podle něj brání diskusím o represích minulosti, protože někdejší události mají analogii s tím, co se v zemi děje i dnes.

V Rusku se lidé u moci snaží opět přepisovat dějiny jako za sovětských časů. Na stále sílící trend upozornili zástupci ruských nevládních organizací, kteří v uplynulých dnech navštívili Prahu.

„Příchodem nového gubernátora se zahájilo tunelování muzea ve prospěch nově zřízené státní organizace a veřejná organizace, která muzeum založila, byla prakticky zničena,“ uvedl Robert Latypov na půdě pražského Ústavu pro studium totalitních režimů, který návštěvu organizoval. Většina expozice v bývalé vězeňské kolonii u Permu, která smutně proslula coby tábor pro politické vězně zejména v 70. a 80. letech, je dnes nepřístupná. Ve zbytku nejsou k vidění žádné informace o tom, za co tam byli v minulosti lidé odvlečeni.

„Zavřete banderovské muzeum“

Situace se podle Latypova, který je zároveň členem hnutí Memorial připomínajícího zločiny komunismu, zhoršila zvláště letos po vypuknutí konfliktu na Ukrajině. Muzeum prý několikrát navštívili policisté z útvaru pro boj s extremismem, aby prošetřili udání, že jeho vedení podporuje fašismus. Někteří občané si totiž stěžovali na to, že expozice připomínaly také někdejší věznění Ukrajinců a před branami muzea se konaly demonstrace s transparenty „Zavřete banderovské muzeum.

„Přitom tu byli vězněni mimo jiných i ukrajinští disidenti ze 70 a 80. let, kteří bojovali za lidská práva a v době druhé světové války byli jenom dětmi,“ poznamenal Latypov. „Obvinění jsme snadno vyvrátili, ale skandální atmosféra byla vytvořena, nepřátelé označeni,“ dodal. Podle Nikity Lomakina z moskevské pobočky Memorialu se úřady všemožně snaží o to, aby byrokratickými nařízeními narušily hlavní činnost sdružení – tedy studium temné sovětské historie a publikování poznatků o ní.

Lidská práva jsou „jen teorie“

Zřetelný kurs podporovat symboly sovětské moci, který začal po příchodu Vladimíra Putina do Kremlu, je stále silnější, upozorňují zástupci Memorialu. „Už máme nejen sovětskou hymnu, rudý prapor jako oficiální vlajku ozbrojených sil nebo jednotky ministerstva vnitra pojmenované po zakladateli Čeky (předchůdkyně KGB) Felixi Dzeržinském. Zastavil se i program na podporu bývalých obětí komunismu a chystá se i nová jednotná učebnice ruské historie a je zřejmé, jak asi bude vypadat,“ dodal Latypov. Podle něj po anexi Krymu v Rusku „sílí snahy vytvořit hrdinskou historii a lidská práva a demokracie nyní vypadají jako jakési teoretické záležitosti, které je třeba odmítnout.“

„Obracíme se proto k českým přátelům, aby o událostech v Rusku neustále informovali, protože něco se děje každý den a většina z toho jsou negativní věci. Je to možná překvapivé, ale také dotazy a hlavně oficiální návštěvy mají na odpovědná místa v Rusku stále efekt,“ zdůraznil Latypov.

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08